پیوندهای مفید

پیش بینی رشد قیمت کالاهای صنعتی

پیش بینی رشد قیمت کالاهای صنعتی

در حالی که اقدام جدی چین برای مقابله با آلودگی هوا موجب افزایش تقاضای دومین اقتصاد بزرگ جهان برای سوخت‌های فسیلی پاک‌تر و همچنین مواد خام مورد استفاده در صنایع مرتبط با فناوری‌های پاک شده، رشد قیمت کالاهای صنعتی و فلزات صنعتی، آلان جی و فولاد در سال ۲۰۱۷ قابل توجه بود.
قیمت پر داد و ستد‌ترین کالای جهان یعنی نفت به واسطه رشد تقاضا و تلاش‌های تولید‌کنندگان برای کاهش عرضه، در سال ۲۰۱۷ رشد داشته است.
تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۱۸، با شتاب گرفتن رشد اقتصادهای بزرگ جهان و افزایش سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی، قیمت کالاهای صنعتی و منابع انرژی باز هم افزایش خواهد یافت.
تری ریلی، تحلیلگر بازار کالایی در موسسه فیوچرز اینترنشنال در این باره گفت: من فکر می‌کنم ما دوران کاهش قیمت کالاها را پشت سر گذاشته‌ایم و انتظار می‌رود صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل رشد قوی اقتصادی، در سال ۲۰۱۸ روی بازار کالاهای مختلف تمرکز کنند.

رشد قیمت کالاهای صنعتی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر

فلزات مورد استفاده در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله مس که در ایجاد خطوط انتقال و سیم کشی پانل‌های خورشیدی به کار می‌رود، شاهد تقاضای قوی و رشد قیمت‌ها بوده، در حالی که کالاهایی نظیر آلومنیوم که در ساخت خودروهای برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز شاهد رشد قیمت بوده است.
بهترین عملکرد امسال در میان فلزات مربوط به پالادیوم بوده که در ساخت مبدل‌های کاتالیستی مورد نیاز در خودروهای پاک به کار گرفته می‌شود. رشد فروش خودرو در چین و اروپا در کنار تشدید استانداردهای مربوط به آلاینده‌های زیست محیطی این نگرانی را ایجاد کرده که ممکن است بازار در آینده با کمبود عرضه پالادیوم مواجه شود.
قیمت فلز پالادیوم در سال جاری میلادی ۵۷ درصد رشد داشته و به بالاترین رقم از اوایل سال ۲۰۰۱ تاکنون یعنی ۱۰۷۲ دلار رسیده است.
قیمت فلزات مس و آلومنیوم نیز در سال ۲۰۱۷ تقریبا به میزان یک سوم رشد داشته و به بالاترین رقم‌ها در طی ۴ سال گذشته (به ترتیب ۷۳۱۲٫۵ و ۲۲۸۴٫۷۵ دلار) رسیده است.
همچنین به دنبال تعطیلی کارخانجات تولید فولاد کم کیفیت و کاهش کلی تولید به منظور مقابله با آلودگی هوا در چین، قیمت میلگرد شانگهای امسال رشدی ۴۶ درصدی داشته است. دیگر عامل رشد قیمت فولاد افزایش ساخت و ساز بوده است.
در سال ۲۰۱۷ آلان جی نیز از یک بازنده به یک برنده تبدیل شده است به نحوی که قیمت آلان جی در بازارهای آسیایی از ماه ژوئن تاکنون دو برابر شده و با رسیدن به بیش از ۱۱ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی، بالاترین رقم‌ها از اواخر سال ۲۰۱۴ تاکنون را تجربه کرده است.
حرکت چین به سمت افزایش استفاده از گاز و کاهش مصرف زغال سنگ با هدف کاهش آلودگی از عوامل افزایش قیمت آلان جی بوده است.
ریلی افزود: ما شاهد برخی اقدامات جدی در چین برای مقابله با آلودگی هوا بوده‌ایم که موجب افزایش تقاضا برای فلزات مختلف و گاز خواهد شد.
گفتنی است، چین در حال سرمایه گذاری‌های عظیم در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

منبع : تجارت نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *