پیوندهای مفید

جمع آوری سیستم اطلاعات کنتور‌های بازار برق

جمع آوری سیستم اطلاعات کنتور‌های بازار برق

با پیگیری‌های دفتر بازار برق شرکت برق منطقه‌ای تهران برای نخستین بار طرحی سیستمی با عنوان جمع آوری اطلاعات کنتور‌های بازار برق و راه اندازی مرکز مدیریت انرژی انجام شد.
بخشنده ،کارشناس دفتر بازار برق برق منطقه‌ای تهران با اعلام این خبر گفت: کنتور‌های بازار برق اطلاعات با‌ارزشی از جمله انرژی اکتیو، راکتیو، ولتاژ، جریان و تمام پارامتر‌های شبکه را ذخیره می‌کنند که در وضعیت فعلی این اطلاعات به صورت آفلاین قرائت شده و محدود به قرائت انرژی‌های اکتیو و راکتیو بوده و با انجام این طرح کنتور‌ها به صورت آنلاین و با نرخ دو ثانیه یکبار قرائت می‌شوند و تمام اطلاعات کنتور‌هایی که دارای پروتکل استاندارد هستند قرائت می‌کنند.
وی افزود: به این کنتور‌ها تجهیزی با عنوان مستر آریتوس وصل می‌شود. تمام اطلاعات در آن ذخیره شده و اطلاعات از طریق ابرمخابراتی طراحی شده به سرور بالادست منتقل می‌شود.
بخشنده با بیان این که بستر مخابراتی در این طرح فیبر نوری در پست‌های دارای این بستر و سرویس APN خریداری شده از مخابرات در سایر پست‌ها به دلیل سرعت و پایداری بالا انتخاب شده اظهار داشت: در پست‌های دارای فیبر نوری این بستر به عنوان بستر اصلی و APN به عنوان پشتیبان و در پست‌های فاقد آن APN به عنوان بستر اصلی است تا در آینده فیبر نوری در آن‌ها کشیده شود و این بستر‌ها یکدیگر را پوشش می‌دهند.
وی با بیان اینک ه اطلاعات منتقل شده از طریق ابرمخابراتی به سرور‌های درنظر گرفته شده و در دیتابیس‌های مربوطه تجمیع شده و می‌تواند به عنوان مرجع اطلاعاتی برای استخراج انواع گزارش‌های تحلیلی، فنی و مدیریتی به شمار روند، افزود: یک مانیتور در مرکز کنترل جهت پایش شبکه به صورت دیاگرام تک خطی پست‌ها نصب می‌شود که این امر به بهره‌برداری بهینه از شبکه کمک زیادی می‌کند.
مهندس بخشنده با اشاره به قابلیت توسعه این تجهیز اظهار داشت: این تجهیز علاوه بر کنتور‌های بازار برق می‌تواند به سایر تجهیزات نیز متصل شود و امکان مانیتور کردن بخش‌های مختلف پست را فراهم سازد.
وی درخصوص مزایای این سیستم گفت: در گذشته هنگامی که کنتور‌ها تنوع پیدا می‌کرد نرم افزار و بستر مخابراتی خاص نیاز بود که این موجب افزایش هزینه و پیچیدگی کار می‌شد، اما این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که انواع کنتور‌های استاندارد را می‌تواند به صورت مجتمع وصل کند و بستر مخابراتی واحد، سرعت بالا در نرخ قرائت و ارسال اطلاعات را دارد که می‌تواند تحول بزرگی در حوزه بهره‌برداری ایجاد کند.
کارشناس دفتر بازار برق شرکت برق منطقه‌ای تهران با اشاره به اجرای طرحی مشابه در شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: این سیستم دارای ویژگی‌های بسیار متفاوتی با طرح یادشده بود و مهم‌ترین ویژگی آن بومی بودن به طور کامل است و از نظر امنیت تجهیزات رتبه بسیار بالا و قابل قبولی داشته و مورد تایید پدافند غیرعامل نیز هست.
منبع : برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *