پیوندهای مفید

نیاز شبکه برق کشور به ترانسفورماتورهای جدید

نیاز شبکه برق کشور به ترانسفورماتورهای جدید

مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مادرتخصصی توانیر در پنجمین کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور اظهار داشت: صنعت ترانسفورماتور زیرساخت صنعت برق است. ما سالانه نیاز داریم 7000 مگاولت آمپر ترانسفورماتور جدید به شبکه سراسری برق کشور اضافه کنیم و شبکه برق کشور به ترانسفورماتور‌های جدید نیاز دارد.

وی افزود: ما ترانسفورماتورهایی با عمر بالای 40 سال در شبکه برق کشور داریم که مجموع آن حدود 17000 مگاولت آمپر است که این مقدار به‌تدریج باید با ترانسفورماتورهای نو جایگزین شوند؛ چرا که در محل‌های نصب این ترانسفورماتورها نیازهای جدیدی نیز برای شبکه برق ایجاد شده و این فرسودگی، ممکن است شبکه برق را دچار حوادثی کند.

رجبی مشهدی با بیان اینکه «امسال موفق شدیم 6000 مگاولت آمپر ترانسفورماتور جدید برای نصب در شبکه برق کشور بسازیم و برنامه داریم تا پایان سال 1000 مگاولت آمپر دیگر نیز ترانسفورماتور جدید تأمین کنیم»، گفت: ما در مجموع حدود 47000 مگاولت آمپر ترانسفورماتوری داریم که بالای عمر 30 سال هستند که از این تعداد 17000 مگاولت آمپر بالای 40 سال عمر دارند.

وی ادامه داد: با افزایش عمر ترانسفورماتورها در شبکه برق احتمال بروز حوادث افزایش می‌یابد، حتی ترانسفورماتورهایی در کشور داریم که عمر بالای 50 سال هم دارند و برای جایگزینی آنها باید فکری کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادرتخصصی توانیر با بیان اینکه «در حال بررسی روش هایی برای تأمین مالی سازندگان و تأمین کنندگان ترانسفورماتور در کشور هستیم»، گفت: ترانسفورماتورهای فرسوده و با عمر بالا را در کل کشور داریم اما عمده آنها در سه استان تهران، خوزستان و مازندران هستند.

منبع: خبرگذاری تسنیم

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *