پیوندهای مفید

افزایش ۱۱.۵ برابری ظرفیت نصب شده تولید برق ایران در ۴۰ سال گذشته

افزایش ۱۱.۵ برابری ظرفیت نصب شده تولید برق

افزایش ۱۱.۵ برابری ظرفیت نصب شده تولید برق ایران در ۴۰ سال گذشته

رضا اردکانیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود:​ تا ساعت 18 و سی دقیقه 13 بهمن در سال آبی 97-98 که از اول مهر آغاز شده 141 میلیمتر بارش در سطح کشور داشتیم. با توجه به این که میانگین بلند مدت 50 ساله در همین بازه زمانی 116 میلیمتر بوده حاکی از این است که تاکنون میزان بارش خیلی خوب بوده است .

وی با اشاره به این که کشوری هستیم که از توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش‌ها برخورداریم، گفت: اکنون بارش‌ها از میزان متوسط بلند مدت هم بیشتر است اما به این معنا نیست که همه استان‌های ما از این بارش‌ها بهره‌مند شدند.

اردکانیان اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان از نظر بارش در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد و در بلندمدت تاکنون به طور میانگین حدود 56 میلیمتر بارش در این استان داشتیم ولی سال گذشته حدود 2 و دو دهم میلیمتر بوده است و امسال حدود 3 و دو دهم میلیمتر بوده است.

وزیر نیرو با اشاره به این که منطقه تحت تنش آبی به این معناست که میزان و منابع و مصارف آب، سر به سر می‌شود، گفت: 340 شهر تحت تنش از نظر آب شرب در تابستان 97 داشتیم که در این زمینه برنامه سه ساله تدوین کردیم که تا پایان تابستان سال 1400، شهر تحت تنش آب شرب نداشته باشیم.

اردکانیان افزود: شهرها را درجه‌بندی و طرح‌ها را آماده و سعی کردیم با کمک دولت در لایحه بودجه سال 98 این موضوع در نظر گرفته شود تا مردم، تابستان 98 را با مشکلات آبی کمتر سپری کنند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تعداد قابل توجهی سال خشک را پشت سر گذاشتیم حتی اگر وارد چرخه ترسالی هم شویم به این زودی اثر بارش‌ها را در میزان روان آب‌ها در همه جا نمی‌بینیم زیرا خاک ابتدا باید اشباع شود.

اردکانیان گفت: شاخص‌ها در عملکرد 4 دهه ما در آب شرب نه تنها در منطقه ما و در کشورها در حال توسعه بلکه با کشورهای توسعه یافته قابل برابری است.

وی افزود:​ چهار دهه پیش با این که جمعیت ما بسیار کمتر بود، درصد تحت پوشش آب شهری ما حدود 75 درصد بود و جمعیت شهری ما سه و نیم برابر شده و اکنون حدود 100 درصد، تحت پوشش شبکه‌های آب سالم هستند.

اردکانیان ادامه داد: تصفیه خانه‌های آب شهری ما از 27 به 140 تصفیه خانه رسیده است و در بخش روستا هم تحول بزرگی رخ داده است که از نظر سازمان ملل متحد هم عملکرد ما در این زمینه بسیار خوب است. اکنون 75 درصد جمعیت روستایی ما تحت پوشش شبکه‌های آب مطمئن و پایدار هستند در حالی که این رقم در 4 دهه پیش حدود 12 درصد بود.

اردکانیان اضافه کرد: برق تولیدی از نیروگاه‌های برق آبی حدود 1800 مگاوات بود که این رقم اکنون به بیش از 12 هزار مگاوات رسیده است. شبکه‌های اصلی آبیاری زهکشی 552 هزار هکتار بود اما اکنون 2 میلیون و 400 هزار هکتار است که فقط در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود 230 هزار هکتار آماده شده است.

وی افزود: اکنون 73 طرح تاسیسات آب شیرین کن در کشور داریم که 150 میلیون متر مکعب در سال ظرفیت آن است که بیشتر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، ​مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان،​کرمان و ایلام منعقد شده است و 90 درصد آن در استان‌های حاشیه نشین خلیج فارس و دریای عمان است و از 73 طرح 40 طرح در دولت تدبیر و امید ساخته شده است که ظرفیت حدود 280 هزار متر مکعب در شبانه روز را دارد.

وی گفت:​ برنامه وزارت نیرو این است که در جنوب کشور در نواری به عرض 100 کیلومتر، روی نمکزدایی و شیرین کردن آب دریا متمرکز شویم و سعی کنیم مصارف شرب را از این محل تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: در زمینه برق، برنامه تفصیلی را تدارک دیدیم که امیدواریم به کمک مردم، تابستان 98 را بدون مشکل سپری کنیم. 27 طرح بزرگ احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دستور کار ما وجود دارد و طرح‌هایی هم در دست انجام است که در سال‌های 1400 و 1401 به بهره‌برداری می‌رسند.

اردکانیان با اشاره به این که در صنعت برق پس از انقلاب بسیار خوب عمل کردیم، افزود: در 4 دهه پیش فقط حدود 7 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از 80 هزار مگاوات رسیده است یعنی 11 و نیم برابر شده است و مشترکان از 3 میلیون و 400 هزار به 360 میلیون مشترک رسیدیم. همه شهرها و همه روستاهای 10 خانوار به بالا از نعمت برق برخوردارند.

وی اضافه کرد: با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی را فراهم کردیم و با پاکستان، افغانستان، ترکمنستان،آذربایجان، ارمنستان،ترکیه و عراق، بیش از سه هزارمگاوات امکان تبادل انرژی داریم.

وزیر نیرو گفت: در صدد آنیم که به عنوان هاب انرژی در منطقه ظاهر شویم و برق منبع ارز آور برای کشورمان باشد.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت‌های بخش خصوصی گفت: شرکت‌های سازنده تجهیزات برق در 4 دهه اخیر از 65 شرکت به 875 شرکت رسید.

وی افزود: در سفر هفته پیش که برای امضای سند راهبردی همکاری‌های اقتصادی به کشور سوریه داشتیم کلنگ ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 526 مگاوات در لاذقیه به زمین زده شد که توسط شرکت‌های سازنده ایرانی ساخته می‌شود و منابع آن مشترک است.

اردکانیان با بیان این که صنعت برق یکی از عرصه‌های اشتغال‌زایی در کشور است، اضافه کرد:​ اکنون شرکت‌های پیمانکاری و مهندسین مشاور صنعت برق کشورمان در بخش خصوصی بالغ بر 3 هزار و 450 شرکت است که 40 هزار میلیارد تومان به آن‌ها بدهکاریم.

وی ادامه داد: با کشور عراق از حدود 15 سال پیش حدود 6 میلیارد دلار برق صادر کردیم که حدود 5 میلیارد دلار آن دریافت شده و بقیه هم در حال دریافت است.

وزیر نیرو گفت: قیمت آب و برق جزء اختیارات دولت است و در سال 97 فقط 7 درصد افزایش قیمت داشتیم.

اردکانیان افزود: به محض تصویب و ابلاغ تعرفه های جدید قیمت برق، نرم افزارهایی را طراحی کرده‌ایم که مردم بر روی موبایل‌هایشان نصب می‌کنند و مردم از طریق آن متوجه می‌شوند که چه زمانی وسایل برقی خود را روشن کنند تا برق مصرفی آن‌ها در حد مجاز باشد.

وی اضافه کرد: وضعیت تولید برق آبی‌ها در مقایسه با سال پیش بهتر خواهد شد. از نظر انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی را در کشور داریم. براساس مطالعات اولیه تا 30 هزار مگاوات ظرفیت ساخت نیروگاه های بادی را داریم و روزهای آفتابی و شدت تابش خوبی داریم.

اردکانیان گفت: 320 قرارداد خرید تضمینی برق را با سرمایه‌گذاران منعقد کردیم و اکنون حدود 700 مگاوات ظرفیت نصب شده داریم که تا پایان سال به 800 مگاوات می‌رسد و سعی می‌کنیم تعهدمان در رسیدن به 4 هزار مگاوات را تا پایان دولت دوازدهم، عملی کنیم.

وزیر نیرو افزود: تغییر نرخ ارز موجب شد قیمت تمام شده کاهش یابد که موجب شد سودآوری و جذابیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر باقی بماند و مجلس هم به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و رقم‌های بیشتر ریالی را برای ما در سال 98 پیش‌بینی کرد که بر اساس آن می‌توانیم خرید تضمینی انجام دهیم.

وی ادامه داد: جهت‌گیری ما به سمت نیروگاه‌های خرد با ظرفیت‌های کمتر اما تعداد بیشتر است که علاوه بر تولید انرژی اهداف دیگری از جمله معیشت جایگزین برای مردم مناطق خشک و کم آب کشور داریم.

منبع:خبرگذاری تسنیم

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *