پیوندهای مفید

ارزش اقتصادی تولیدات فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی روزانه ۲ میلیون دلار است

ارزش اقتصادی تولیدات فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی

کامبیز صفتی رئیس بهره‌برداری پالایشگاه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در عسلویه با بیان این که فازهای 20 و 21 از ایرانی‌ترین طرح‌های توسعه پارس جنوبی است اظهار داشت: اجرا و تکمیل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی تجربه و توانمندی کم‌نظیری برای متخصصان ایرانی و صنعت نفت محسوب می‌شود. وی از تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از پالایشگاه هشتم پارس جنوبی خبر داد. او در ادامه گفت: ارزش اقتصادی محصولات جانبی و تولیدات فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی روزانه ۲ میلیون دلار است.

وی اجرای فاز 20 و 21 پارس جنوبی را آینه تمام نمای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست. همچنین تصریح کرد: از این دو فاز در قالب پالایشگاه هشتم مجتمع گازی پارس جنوبی روزانه بیش از 50 میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

رئیس بهره‌برداری پالایشگاه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با بیان این که  این پروژه در میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس مستقر است تصریح کرد: فازهای 20 و 21 پارس جنوبی دارای دو سکوی دریایی و 22 حلقه چاه گاز  در فاصله 105 کیلومتری ساحل عسلویه است که به‌وسیله دو رشته خط لوله 32 اینچی زیردریایی گاز آن به پالایشگاه خشکی در عسلویه منتقل می‌شود.

صفتی از تولید محصولات پروپان، بوتان و اتان در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی خبر داد. وی خاطر نشان کرد: تمام محصولات تولیدی پالایشگاه هشتم به ظرفیت اسمی رسیده که برنامه افزایش ظرفیت تدوین شده است.

ارزش اقتصادی تولیدات فازهای 20 و 21 پارس جنوبی

وی به ارزش اقتصادی تولیدات فازهای 20 و 21 پارس جنوبی پرداخت و افزود: پالایشگاه هشتم نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد به‌گونه‌ای که با توجه به سودآوری آن ارزش اقتصادی محصولات جانبی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی روزانه 2 میلیون دلار است.

رئیس بهره‌برداری پالایشگاه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، تولید اتان از این فازهای را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: افزایش تولید و صادرات محصول استراتژیک اتان پالایشگاه هشتم مجتمع گاز پارس جنوبی به مرز تولید 90 تن در ساعت رسیده است.

صفتی با بیان این که واحد دوم تصفیه و بازیافت اتان پالایشگاه هشتم در مدار تولید قرار گرفته گفت: در این راستا با توجه به اهمیت و استراتژیک بودن این محصول با تشکیل یک تیم تخصصی دستگاه توربو اکسپندر ردیف سوم گازی که نقش اصلی در تولید و فراورش اتان دارد راه‌اندازی شد و تولید اتان این پالایشگاه را افزایش داده است.

وی بر جذب نیروهای بومی استان بوشهر در فازهای پارس جنوبی تاکید کرد. او اظهار داشت: جذب نیروهای بومی مهارت دیده در پالایشگاه و صنایع پارس جنوبی در اولویت است که این مهم در پالایشگاه هشتم مورد تاکید قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *