پیوندهای مفید

تکلیف فاز مهم ۱۱ پارس جنوبی تا ۱۰ روز آینده مشخص می‌شود؟

تکلیف فاز مهم ۱۱ پارس جنوبی تا ۱۰ روز آینده مشخص می‌شود؟

با توجه به پیگیری وزیر نفت در سفر به چین و همچنین اظهارات دی ماه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، و با توجه به این که تنها ۱۰ روز تا پایان سال ۹۷ باقی مانده، این سوال مطرح است که آیا تکلیف فاز مهم ۱۱ پارس جنوبی تا ۱۰ روز آینده مشخص می‌شود؟

محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اول دی ماه سال جاری در خصوص سرنوشت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: «تا امروز طبق قرارداد، تمامی طراحی‌ها و مدارک در اختیار شرکت چینی قرار گرفته و این که عنوان شده این شرکت نیز پارس جنوبی را ترک می‌کند، فقط در رسانه‌ها بوده و هیچ اعلام رسمی تا امروز از سوی شرکت چینی CNPC برای خروج از این پروژه نداشته‌ایم. در صورتی که این شرکت نیز پروژه را ترک کند، کار را احتمالا با پتروپارس ادامه می‌دهیم، در هر صورت تا پایان امسال وضعیت پیمانکار پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی تعیین تکلیف خواهد شد.»

پس از خروج شرکت توتال فرانسه از قرارداد فاز 11 پارس جنوبی، 81 درصد از این قرارداد به شرکت CNPC چین رسید. این شرکت می‌بایست پس از اعلام رسمی ایران نسبت به انتقال سهام توتال، نسبت به تعیین آغاز عملیات اجرایی توسعه این فاز مرزی از میدان مشترک پارس جنوبی با شریک ایرانی پروژه (شرکت پتروپارس) و کارفرمای پروژه (شرکت نفت و گاز پارس) وارد مذاکره می‌شد اما علی‌رغم پیگیری‌های مجموعه وزارت نفت، چینی‌ها نسبت به ایفای تعهدات خود در قرارداد فاز 11 بی‌توجهی کرده و حتی پاسخ تماس‌های وزارت نفت را نداده‌اند.

انتقال 81 درصد قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌صورت رسمی به CNPC چین

بیژن زنگنه وزیر نفت بهمن ماه سال جاری در این خصوص گفت: «81 درصد قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌صورت رسمی به CNPC چین منتقل شده و مذاکراتی با این شرکت انجام شده تا مشخص شود این شرکت برای اجرا چه می‌کند».

وزیر نفت، با بیان این که «از زمانی که کار توسعه فاز 11 پارس جنوبی متوقف شده CNPC اقدامی نکرده است»، افزود: «در سفری که با رئیس مجلس در هفته جاری به چین خواهیم داشت یکی از بحث‌ها و مذاکرات قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی است».

سفر وزیر نفت به چین انجام شد اما هیچ خبر رسمی از دستاورد‌ها و نتایج این سفر تا امروز اعلام نشده است.

با توجه به پیگیری وزیر نفت در سفر به چین و همچنین اظهارات دی ماه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، و با توجه به این که تنها 10 روز تا پایان سال 97 باقی مانده، این سوال مطرح است که آیا تکلیف فاز مهم 11 پارس جنوبی تا 10 روز آینده مشخص می‌شود؟

فاز 11 پارس جنوبی یکی از فازهای مرزی این میدان مشترک است که سال‌ها طرف قطری با حداکثر توان و با حفر چاه‌های متعدد، در حال برداشت از این بخش از مخزن مشترک است.

منبع: خبرگزاری فارس

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *