پیوندهای مفید

مسئله اصلی در صادرات گاز ایران به عراق چیست؟

مسئله اصلی در صادرات گاز ایران به عراق چیست؟

روز گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرد. وی با مسئولان عالی رتبه ایران دیدار کرد. در این دیدار دو طرف به ادامه واردات گاز و نفت از ایران تاکید کردند به طوری که عبدالمهدی در این دیدار اعلام کرد عراق به گاز ایران نیازمند است و هیچ عاملی نمی تواند مانع از واردات گاز از ایران شود. نکته حائز اهمیت در صادرات گاز ایران به عراق موضوع تسویه حساب آن است.

وزیر نفت در نشست خبری که در بهمن ماه سال 97 داشت اعلام کرد ماهانه 200 میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کنیم که پول آن را نمی‌دهند. اما یک ماه قبل از این صحبت‌های زنگنه حسن منتظر تربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده بود که پول گاز ایران با ارز یورو دریافت می شود. اخیرا نیز برخی از منابع مطلع در بانک مرکزی اعلام کرده اند پول گاز صادراتی ایران با ارز یورو از عراق دریافت می‌شود.

مشکل اصلی در زمینه صادرات گاز ایران به عراق

درحالی نخست وزیر عراق رسما از ادامه واردات گاز از ایران علی رغم تحریم های آمریکا خبر می‌دهد که مسئولان صنعت نفت ایران بارها اعلام کرده اند مشکل اصلی در این زمینه، پرداخت وجوه از طرف عراقی‌ها در شرایط تحریم است که باید برطرف شود.

عراق که در فهرست معافیت‌های تحریمی آمریکا در دور اول قرار داشت به دنبال گرفتن مجوز از آمریکا برای ادامه معافیت بود تا بتواند گاز مورد نیاز خود را که به منظور تولید برق از ایران وارد می‌کند تامین کند. این کشور در آخرین روزهای سال 97 موفق شد تا این معافیت را تمدید کرده و سه ماه دیگر نیز اقدام به واردات گاز از ایران کند. هرچند که عراقی‌ها تا سال 2020 نیازمند گاز ایران هستند و تا آن سال نمی‌توانند به تولید گاز برسند.

امروز نیز عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد در جریان دیدار روحانی و عبدالمهدی موضوع مطالبات ایران از عراق مورد گفت‌وگو قرار گرفت. در حال حاضر بخش قابل توجهی از مطالبات ایران به حساب بانک مرکزی واریز شده است و بایستی در مورد نحوه تکمیل و تداوم روابط مالی و پولی دو کشور با توجه به حجم در حال افزایش صادرات ایران تصمیم گیری شود.

براساس این گزارش، امروز بیژن زنگنه وزیر نفت هم در حاشیه بازدید از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED)، میزان طلب گازی ایران از عراق را ۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

آنچه که از گفته‌های مسئولان صنعت نفت ایران و بانک مرکزی می‌توان دریافت کرد این است که مشکل اصلی در صادرات گاز ایران حجم صادرات گاز به این کشور همسایه نیست بلکه دریافت وجوه از عراقی‌ها است. در واقع، این وجوه هر چند دریافت می‌شوند ولی به دلیل تحریم بانکی ایران این امر به راحتی صورت نمی‌گیرد.

صادرات گاز از ایران به عراق بعد از شش سال اجرایی شد

براساس این گزارش، قرارداد صادرات گاز از ایران به عراق از ۳۱ خردادماه سال 96 بعد از شش سال اجرایی شد. طبق این قرارداد میزان صادرات گاز به این کشور به روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب رسید که قرار است میزان صادرات گاز به عراق با آغاز بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز ششم سراسری  ۳۵ میلیون مترمکعب برسد.

این گزارش حاکی است در حال حاضر ایران روزانه 42 میلیون متر مکعب گاز صادر می‌کند که بخش قابل توجهی از این میزان به ترکیه اختصاص یافته است. صرفا میزان صادرات گاز ایران به عراق حدود 12 تا 14 میلیون متر مکعب در روز است.

منبع: خبرگزاری فارس

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *