پیوندهای مفید

افزایش تولید میعانات گازی پارس جنوبی در سال 97

افزایش تولید میعانات گازی پارس جنوبی در سال 97

هادی هاشم زاده فرهنگ، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان این که در سال 97 شاهد رشد تولید تمام محصولات مجتمع بوده‌ایم، گفت: یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی میعانات گازی است. در سال 97 شاهد افزایش 9 میلیون بشکه‌‎ای تولید این میعانات بودیم.

وی افزود: این محصول خوراک اصلی پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس بوده که تأثیر به سزایی در تولید و خودکفایی بنزین دارد.

فرهنگ با ذکر این مطلب گفت: با توجه به اهمیت تولید این محصول با ارزش مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 97 نسبت به سال 96 بیش از 9 میلیون بشکه افزایش تولید داشته است.

به گفته فرهنگ این میزان تولید نسبت به سال 95 حدود 18 درصد و معادل 43 میلیون بشکه رشد داشته است.

براساس این گزارش، با انتقال این میعانات به پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازوییل خودکفا می‌شود. همچنین ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی بیشتر از پالایشگاه‌های نفتی است.

در واقع هدف راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش 360 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی است. مزیت تولید محصولات با میعانات گازی نیز افزایش کیفیت محصولات و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی تعریف شده است.

از سوی دیگر افزایش تولید میعانات گازی و ارسال آن به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های داخل علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و تأمین نیازهای داخلی می‌تواند به‌زودی با افزایش تولید منجر به صادرات محصولاتی همچون بنزین و گازوئیل نیز بشود.

منبع:خبرگزاری فارس

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *