پیوندهای مفید

افزایش صادرات با مدیریت مصرف انرژی در داخل

افزایش صادرات با مدیریت مصرف انرژی در داخل

از سال 1351 حدودا 5 درصد از انرژی کل دنیا توسط ایران تأمین می‌شد که این عدد در سال 1357 به پایین ترین حد خود یعنی 1 درصد رسید. همچنین از سال 1351 تا 1393 مصرف انرژی در ایران ١١ برابر افزایش یافته که درصد قابل توجهی از این افزایش مربوط به افزایش مصرف انرژی در بخش خانگی و حمل و نقل است. این در حالیست که مصرف انرژی در دنیا در طی این سال‌ها تنها ٢ برابر شده است. با ادامه این روند در آینده‌ای نزدیک شاهد قطع صادرات انرژی به دنیا خواهیم بود. در صورت مدیریت مصرف انرژی در داخل افزایش صادرات را خواهیم داشت.

در حال حاضر کشور ایران، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا (مجموع ذخایر نفت و گاز) به حساب می‌آید. مطابق آمار رسمی و تأییدشده مراجع معتبر بین‌المللی، ایران حدود 158 میلیارد بشکه نفت (9.3 درصد از کل منابع نفتی دنیا) و حدود 33 هزار میلیارد مترمکعب گاز (18 درصد گاز دنیا) را در اختیار دارد.

با درنظرگرفتن نرخ 66.5 دلاری برای هر بشکه نفت، با فرض تولید همه منابع، ارزش کل منابع نفتی ایران در حال حاضر رقمی حدود 10 هزار و 507 میلیارد دلار است. ارزش منابع گازی کشور نیز بر مبنای متوسط هر مترمکعب 13 سنت، در حال حاضر و با فرض تولید همه منابع گازی، رقمی حدود 4 هزار و 290 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود؛ بنابراین جمع ارزش مالی منابع هیدروکربوری کشور، رقمی در حدود 12 هزار میلیارد دلار است.

این رقم وقتی با تولید ناخالص داخلی برخی کشور‌ها مانند آمریکا (18 هزار میلیارد دلار)، چین (12 هزار میلیارد دلار) و حتی ایران (500 میلیارد دلار) مقایسه می‌شود، رقم بالایی به نظر نمی‌رسد. در واقع در یک سال، آمریکا یک‌و‌نیم برابر کل ارزش ذخایر نفت و گاز ایران و چین معادل ارزش کل ذخایر نفت و گاز ایران، فعالیت اقتصادی دارند. ارزش واقعی یک بشکه نفت خام با قیمت 66.5 دلار، ارزشی معادل حداقل صد دلار است. در واقع به‌کارگیری فناوری و تکنولوژی برای تبدیل نفت خام به انواع فرآورده، ارزش افزوده‌ای معادل قیمت نفت خام ایجاد می‌کند که قدرت ثروت‌آفرینی آن چه‌بسا بیشتر از نفت خام است.

مدیریت مصرف انرژی راهکاری برای افزایش صادرات

به طور کلی 2.4 درصد انرژی کل دنیا در ایران تولید می‌شود که در بین کشورهای دنیا رده نهم از حیث تولید انرژی را دارا است. این تولید انرژی معادل 6.3 میلیون بشکه نفت خام است. همچنین 1.8 درصد انرژی کل دنیا در ایران مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب می‌شود که ایران در بین کشورهای دنیا جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد.

به عبارت دیگر ایران نهمین مصرف کننده انرژی در دنیاست. این مصرف انرژی معادل 3.4 میلیون بشکه نفت خام است. لذا با توجه به اطلاعات ارائه شده و بالانس انرژی می توان گفت که ایران معادل 2.86 میلیون بشکه نفت خام انرژی به سایر کشورها صادر می‌کند که بخش عمده این انرژی به صورت نفت، گاز و برق است به طوری که سهم گاز از تأمین این انرژی 52 درصد و سهم نفت 37 درصد است. در صورتی که بتوان مصرف انرژی را در کشور مدیریت کرد می توانیم افزایش صادرات را داشته باشیم.

در نمودارهای زیر روند مصرف انرژی در ایران و جهان و همچنین روند مصرف گاز طبیعی ایران در مقایسه با سایر کشورهای عمده مصرف کننده گاز نشان داده شده است:

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *