پیوندهای مفید

مراسم کلنگ‌ زنی احداث دو واحد گازی نیروگاه شهید سلیمی نکا

احداث دو واحد گازی نیروگاه شهید سلیمی نکا

مراسم کلنگ‌‌زنی احداث دو واحد گازی نیروگاه شهید سلیمی نکا

محسن نعمتی، مدیرعامل نیروگاه نکا در ادامه مراسم کلنگ‌زنی دو واحد گازی نکا، اظهار داشت: نیروگاه نکا ۲۲۱۴ مگاوات برق تولید می‌کند. درحالی که بخش بخار آن ۴۰ سال قدمت دارد و سه بار در معرض بمباران در دوران جنگ قرار گرفته است.

وی افزود: از سال گذشته پروژه‌های متعددی در زمینه رفع موانع تولید تعریف شده است که با حمایت شرکت برق حرارتی توانستیم‌ تمامی واحدها به آمادگی لازم رسانده و تحریم‌ها را بدون نتیجه بگذاریم.

مدیرعامل نیروگاه نکا خاطر نشان کرد: اکنون همه واحدها در مدار هستند. موفق شدیم ۴۲ مگاوات بیش‌تر از سال‌های پیش برق تولید کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص رفع موانع تولید، اظهار داشت: در این زمینه ۷۰ کیلومتر لوله تعویض و ۷۰ کیلومتر نیز لوله جدید نصب گردید.

نعمتی درباره احداث فاز توسعه نیروگاه نکا گفت: با همراهی شرکت برق حرارتی با توجه به وجود زیرساخت‌های لازم و نیروی انسانی امکان احداث دو واحد گازی در اینجا میسر گردید.

وی تصریح کرد: احداث فاز توسعه نیروگاه نکا به دلیل نیاز شبکه برق کشور و جبران افت ولتاژ شرق مازنداران بسیار ضروری است.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی، در این مراسم ضمن تقدیر از کارکنان صنعت برق به خاطر عبور موفق از پیک برق، اظهار داشت: خوشبختانه به امسال مشکلی در تامین برق نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال تولید برق از مرز ۸۰ هزار مگاوات گذشت و نیروگاه‌های حرارتی با بیش از ۹۸ درصد آمادگی در مدار بودند.

مدیر عامل شرکت برق حرارتی تصریح کرد: با اقدامات وزارت نیرو در زمینه مدیریت مصرف، مصرف برق کاهش یافت ولی تراز تولید و مصرف در استان مازنداران منفی است و باید در این زمینه اقدام جدی شود.

طرزطلب خاطرنشان کرد: از این رو احداث واحدهای گازی در این نیروگاه در دستور کار قرار گرفته است که انشاءالله تا پیک برق ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: همچنین برنامه‌ریزی شده تا پروژه‌های محمودآباد و سرخ رو که ظرفیت آن ۵۰۰ مگاوات است، وارد فاز عملیاتی شود.

طرزطلب همچنین از احداث نیروگاه زیماور در ساری توسط بخش خصوصی خبر داد. وی ادامه داد: سرمایه‌گذار برای احداث این نیروگاه اعلام آمادگی کرده است ولی در صورت تعلل سرمایه‌گذار شرکت برق حرارتی، رسما احداث آن را بر عهده خواهد گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت ۶۷ هزار مگاواتی نیروگاه‌های حرارتی درتامین برق کشور، اظهار داشت: از این میزان ۱۰۲۸۳ مگاوات دولتی خواهد ماند که نیروگاه نکا نیز جزء این دسته می‌باشد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزود: امسال ۶۰ میلیارد تومان برای تامین آب در این نیروگاه اختصاص داده شده است و پیگیر نوسازی آن هستیم چرا که نقش مهمی در تامین برق استان و کشور دارد.

وی با اشاره به بهره‌برداری از این پروژه در ۱۴۰۰ و برنامه‌ریزی جهت احداث بخش بخار آن تصریح کرد: دو واحد گاز این نیروگاه خریداری شده است. ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای احداث آن سرمایه‌گذاری خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *