پیوندهای مفید

پرداخت مبالغی به نیروگاه پرند درجهت مصوبه صرفه‌جویی مصرف گاز

به گزارش روابط عمومی شرکت برق حرارتی- مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: دو ماهی است که بر اساس قانون بودجه سال 98 توانستیم از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیروگاه‌ها به ویژه گاز، مبلغی را از سازمان هدفمندی یارانه‌ها دریافت و به ویژه نیروگاه پرند اختصاص دهیم.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اعلام این مطلب اظهار داشت: در قانون بودجه سال 98 ردیفی را برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده است که اگر نیروگاهی در مصرف سوخت به ویژه گاز صرفه‌جویی کند، شرکت ملی گاز این مبالغ صرفه‌جویی شده را دریافت نمی‌کند. سازمان هدفمندی یارانه‌ها این مبالغ را به برق حرارتی می‌دهد تا این مبالغ به احداث نیروگاه‌ها و سرمایه‌گذاری جدید اختصاص داده شود.

وی در ادامه گفت: البته مبلغ آن زیاد نیست. اعدادی که ما برای سرمایه‌گذاری نیروگاه و یا احداث آن‌ها نیاز داریم بسیار بالاتر است اما این موضوع هم یک فتح بابی در این زمینه است.
طرز طلب در مورد ارقام قابل ارائه و نیروگاه مورد نظری که تاکنون این مبالغ را دریافت کرده است گفت: در بودجه ارقام 1500 میلیارد تومان دیده شده است اما چیزی که تاکنون تحقق یافته زیر 500 میلیارد تومان بوده است. تا الان نزدیک به 250 میلیارد تومان یک ماه ونیم پیش از سوی هدفمندی دریافت کردیم که این مبلغ را برای احداث به نیروگاه پرند اختصاص داده‌ایم.

به گفته وی نیروگاه پرند مستندات خود را برای دریافت این مبالغ ارائه داده و توانست این مبلغ را دریافت کند.

وی در قالب اجرایی شدن این طرح اظهار داشت: این طرح از امسال اجرایی شده و اولین نیروگاه هم پرند بوده که توانسته از اجرای این قانون مبالغی را دریافت کند. البته در این مسیر ما توانستیم علاوه بر پرداخت این مبالغ برای سرمایه‌گذاری نیروگاه‌ها، مشکلات دیگری از جمله ایرادات قراردادی نیروگاه را با مجوزاتی که داشتیم مرتفع کنیم و زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر برای احداث نیروگاه‌های جدید را فراهم کنیم.

مدیرعامل برق حرارتی گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های خصوصی  نیازمند اطمینان از سرمایه‌گذاری است که باید این موضوع مورد توجه ما باشد تا هم این سرمایه‌گذاران مطمئن از سرمایه‌گذاری خود باشند و هم تشویقی برای کسانی باشد که علاقمند سرمایه‌گذاری در حوزه احداث نیروگاه‌های خصوصی هستند.

بنابراین گزارش، بر اساس ابلاغیه وزارت نیرو و بر مبنای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر اگر نیروگاهی (نیروگاه بخش خصوصی) در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند هزینه احداث و سرمایه‌گذاری نیروگاه‌ها پرداخت خواهد شد. بر اساس قانون، 21 نیروگاه سیکل ترکیبی مجموعا به ظرفیت 7545 مگاوات در دستور کار بوده است اما تاکنون 640 مگاوات از این طریق به بهره برداری رسیده است.

این مصوبه از جمله مصوبات شورای عالی اقتصاد مبنی بر تعهدات دولت نیز بوده است که به نظر ظرف دو ماه گذشته این موضوع فقط در نیروگاه پرند آن هم فقط در صرفه‌جویی مصرف گاز اجرایی شده است.

منبع:

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *