پیوندهای مفید

بهر‌ه‌برداری از 85 پروژه بزرگ صنعت آب و برق کشور در 18 استان کشور

بهر‌ه‌برداری از 85 پروژه بزرگ صنعت آب و برق کشور در 18 استان کشور

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که از نیمه دوم امسال با هدف ایجاد فرصت برای تبیین خدمات گسترده و زیرساختی صنعت آب و برق کشور و استمرار و آبادانی آغاز شده و همچنان تداوم دارد، در حالی به پایان ایستگاه دهم خود رسید که دستاورد آن در این مدت، بهره‌برداری از ۸۵ طرح بزرگ و مهم با سرمایه‌گذاری افزون بر ۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

در برنامه رونمایی از این پویش که در روزهای 5 و 26 شهریور و 13 و 15 مهر به ترتیب به استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد و در ادامه به زنجان و چهارمحال و بختیاری انجام شد، در مجموع 19پروژه به بهره‌برداری رسید که یک پروژه از این تعداد با سرمایه‌گذاری 50 میلیارد تومان با حضور معاون اول رئیس جمهوری و مابقی شامل هشت پروژه با سرمایه‌گذاری 166میلیارد تومان دراستان کهگیلویه و بویر احمد، سه پروژه با سرمایه‌گذاری 154میلیارد و 200 میلیون تومان در زنجان و هفت پروژه دیگر با 102 میلیارد تومان در استان چهارمحال و بختیاری با حضور وزیر نیرو انجام شد.

در هفته‌های نخست تا سوم این پویش که در روزهای ۱۶، ۲۳ و ۳۰ مهر به استان‌های تهران، ایلام و قم اختصاص داشت به ترتیب دو پروژه با سرمایه‌گذاری ۶۵ میلیارد تومان، یک پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و چهار پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۵۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با حضور وزیر نیرو در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

همچنین در هفته چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در روز ۱۴ آبان، چهار پروژه با سرمایه‌گذاری ۴۹۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.
در هفته پنجم این پویش نیز که در روزهای ۱۹ و ۲۰ آبان صورت گرفت، با حضور رئیس جمهوری و در استان‌های یزد و کرمان به ترتیب 22 پروژه با سرمایه‌گذاری 217 میلیارد و 200 میلیون تومان و پنج پروژه با سرمایه‌گذاری 1801 میلیارد تومان در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

دستاورد هفته ششم این پویش که ۲۷ آبان امسال با حضور وزیر نیرو به استان سمنان انجام شد بهره‌برداری دو پروژه با هزینه ۸۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود.

همچنین در چارچوب هفته هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در ۶ آذر امسال و در جریان سفر رئیس جمهوری به استان آذربایجان شرقی یک پروژه با سرمایه‌گذاری ۹۶۰ میلیارد تومان و یک پروژه دیگر در هفتم آذر با حضور وزیر نیرو در استان فارس با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

هفته‌های هشتم و نهم پویش نیز در روزهای ۱۹ و ۲۶ آذر به استان‌های کرمانشاه و کردستان اختصاص داشت که به ترتیب با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو، چهار پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۳۵۸ میلیارد و ۲00 میلیون تومان و چهار پروژه با اعتبار ۵۷۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان عملیاتی شد.

روزهای دوم، سوم و پنجم دی نیز شاهد عملیاتی شدن این پویش به ترتیب در استان های بوشهر، خراسان رضوی و گیلان بود که به ترتیب یک پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد تومان با حضور معاون اول رئیس جمهوری، ۱۲ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۵۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و سه پروژه دیگر با سرمایه‌گذاری ۱۴۵ میلیارد تومان هر دو با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

در پایان ایستگاه دهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، در بخش سد و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، علاوه بر چهار سد بزرگ، در سطح ۴۰۴ هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی کشاورزی نیز شبکه‌های آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور با مجموع سرمایه‌گذاری ۷۶۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

همچنین در این مدت پنج نیروگاه حرارتی با ظرفیت 544 مگاوات در سه استان کشور با سرمایه‌گذاری ۳ هزار و ۴۳ میلیارد تومان و ۶ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۲۳۱ مگاوات در پنج استان دیگر با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 562 میلیارد تومان در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

بهره‌برداری ۲۸ پروژه در بخش پست‌ها و خطوط انتقال برق در ۱۰ استان کشور با سرمایه‌گذاری ۹۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم از دستاوردهای پویش در پایان ایستگاه دهم بوده است.
در این مدت همچنین ۱۶ مجتمع آبرسانی برای تامین آب شرب ۳۸۲ روستا با جمعیت ۱۷۰ هزار نفر در ۱۰ استان کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت که برای این بخش نیز در مجموع ۱۴۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

بهره‌برداری هشت تصفیه‌خانه فاضلاب با پوشش ۳۲۰ هزار نفر در پنج استان کشور با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد تومان و پنج تصفیه‌خانه آب با پوشش ۵۱۳ هزار نفر در چهار استان کشور با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومان، دیگر دستاوردهای پویش در پایان هفته دهم به‌شمار می‌رود.

در این 10هفته همچنین ۱۳ پروژه در بخش خطوط آبرسانی شهری، سیستم بازچرخانی و سامانه گندزدایی در پنج استان کشور با سرمایه‌گذاری ۲۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.
این پویش که تاکنون در ۱۸ استان کشور با هدف بهره‌برداری از ۲۲۷ پروژه در صنعت آب و برق کشور تا پایان سال جاری برنامه‌ریزی و عملیاتی شده، با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان ادامه خواهد یافت.

منبع: پاون

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *