پیوندهای مفید

50 درصد برق کشور با کنتور‌های هوشمند رویت می‌شود

50 درصد برق کشور با کنتور‌های هوشمند رویت می‌شود

توانیر در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای نصب کنتور‌های هوشمند برق در کشور اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۴۵۰ هزار کنتور هوشمند در کشور نصب شده است که بیش از ۵۰ درصد از برق کشور با این کنتور‌های هوشمند رؤیت می‌شود.
توانیر نوشت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط وزارت نیرو چیزی بالغ بر ۵ میلیون دستگاه کنتور هوشمند ملی در دو سال آینده نصب می‌شود که اولویت نصب آن با مشترکان پرمصرف است. نصب این کنتور‌ها این فرصت را به مشترکان می‌دهد که تدابیر لازم را برای کاهش مصرف و استفاده صحیح مصرف برق به کار بگیرند تا صورت حساب کمتری را پرداخت کنند.

کنتور‌های هوشمند به عنوان راهی برای رصد میزان مصرف مشترکان برق، تاکنون به خانه بیش از ۸۰ درصد از مشترکان دیماندی راه پیدا کرده است. همچنین قرار است تا شش ماه آینده همه این مشترکان به کنتور‌های هوشمند مجهز شوند تا هدف مدیریت بار و کاهش مصرف برق محقق شود.

طی سال گذشته، ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران نصب شد و تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. همچنین تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتور‌های هوشمند طرح فهام تجهیز شدند و امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شد.

توانیر خبرداد: مشترکانی که در برنامه‌های مدیریت بار شرکت می‌کنند، در اولویت نصب کنتور‌های هوشمند قرار دارند و صددرصد این مشترکان به کنتور‌های هوشمند مجهز خواهند شد.

این مشترکین، مشترکینی هستند که مصرف آن‌ها بیش از ۳۰ کیلووات است و عمدتاً مشترکین صنعتی، کشاورزی، تجاری‌های بزرگ و ادارات هستند. تاکنون بیش از ۸۰ درصد این مشترکین به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و سایر مشترکین هم طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا شش ماه اول سال مجهز خواهند شد.
توانیر با بیان اینکه میزان مدیریت بار با استفاده از کنتور‌های هوشمنداست، در پایان نوشت: سال گذشته با اینکه زیر ۷۰ درصد مشترکین به این کنتور‌ها مجهز شده بودند، این سامانه باعث شد بیش از ۲۵۰۰ مگاوات مدیریت بار صورت بگیرد.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *