پیوندهای مفید

می‌توانیم جشن اتمام برق‌رسانی برگزار کنیم

می‌توانیم جشن اتمام برق‌رسانی برگزار کنیم

محسن بختیار عصر دیروز در مراسم کلنگ زنی عملیات نیروگاه ۴ مگاواتی در سد گلپایگان با گرامیداشت دهه فجر اظهار کرد: در ۴۱ سال گذشته به تمام روستا‌ها بالای ۱۰ خانوار کشور برق‌رسانی انجام شده است و می‌توانیم جشن اتمام برق‌رسانی برگزار کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو افزود: قبل از پیروزی انقلاب چهار هزار و ۳۵۰ روستا برق‌رسانی شده بود در حالی که پس از پیروزی انقلاب تاکنون این رقم به ۵۷ هزار و ۳۵۰ روستا رسیده است.

بختیار تصریح کرد: در بخش آب‌رسانی روستایی اکنون ۸۲ درصد روستا‌های کشور از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند، در حالی که قبل از انقلاب تنها ۱۲ درصد روستا‌ها آب‌رسانی شده بود.

وی گفت: در شهرستان گلپایگان و خوانسار اجرای عملیات دو پروژه مجتمع آب‌رسانی روستایی در حال انجام است که پس از اتمام این دو پروژه تمام روستا‌های دو شهرستان از محل سد کوچری از نعمت آب پایدار سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.

بختیار با اشاره به صنعت نیروگاهی کشور گفت: ظرفیت نیروگاهی کشور از ابتدای انقلاب تاکنون رشد قابل توجهی داشته است به طوری که از هفت هزار مگاوات در سال ۵۷ اکنون به ۸۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات افزایش داشته است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: در ۴۱ سال گذشته در راستای تأمین آب سد‌های متعدد احداث شده است به طوری که از ۱۹ سد با ظرفیت حدود ۱۴ و نیم میلیون متر مکعب اکنون ۱۸۱ سد با ظرفیت حدود ۵۳ میلیارد متر مکعب آب احداث شده است که نشان دهنده تلاش جهادی جوانان کشوراست.

وی با بیان اینکه در ۴۱ سال گذشته زمینه رشد و توسعه کشور در بخش آب و برق فراهم شده است، گفت: با تلاش نیرو‌های وزارت نیرو علی‌رغم تمام تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها پویش هر هفته «الف ب ایران» برنامه‌ریزی‌شده است.

بختیار افزود: در نیمه دوم امسال در بخش صنعت آب و برق ۲۲۷ طرح بزرگ آب و برق در ۳۱ استان کشور با ارزش سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح و بهره‌برداری شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: تا پایان هفته به مناسبت دهه فجر ۱۶۰ پروژه آب و برق با ارزش سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومان در ۲۲ استان کشور افتتاح می‌شود، اعمال تحریم‌های آمریکایی‌ها انگیزه برای اجرای طرح‌ها و زمینه رشد و توسعه کشور با تکیه بر دانش بومی و بدون وابستگی به خارج در کشور فراهم شده است، پویش «الف ب ایران» در کشور ادامه دارد.

وی تصریح کرد: امروز نخستین عملیات اجرای نیروگاه ۴ مگاواتی استان اصفهان در محل سد گلپایگان آغاز شد که اهمیت بسزایی در زمینه رفع مشکلات برق شهرستان دارد.

وی افزود: در آینده نزدیک این پروژه توسط شرکت منابع آب و نیرو که از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت پروژه کشور در وزارت نیرو است به اتمام می‌رسد، تمام سد‌های بزرگ برق‌آبی کشور توسط این شرکت احداث شده است.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *