پیوندهای مفید

احداث نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی شناور در اصفهان

احداث نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی شناور

به گزارش برق نیوز، احداث نیروگاه خورشیدی شناور بر آب یک مگاواتی، نخستین بار در کشور با هدف تولید انرژی الکتریکی پاک، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و جلوگیری از تبخیر سطحی دریاچه آب صنعتی، در مساحت ۱۵ هزار مترمربع با سرمایه بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال در اصفهان، نصب و بهره برداری خواهد شد.

با بهره‌برداری از این نیروگاه، سالانه یک میلیون و ۹۰۰ هزار کیلو وات ساعت انرژی به شبکه سراسری برق تزریق می‌شود. جلوگیری از تبخیر سالانه ۳۸ هزار مترمکعب آب از ویژگی‌های بارز این نیروگاه است.

احداث نیروگاه خورشیدی شناور توسط مهندسان ایرانی

تمام مراحل طراحی، نصب و احداث این نیروگاه خورشیدی شناور توسط مهندسان ایرانی انجام می‌شود. سازه‌های شناور نیروگاه‌های خورشیدی نخستین بار در ایران، طراحی و بومی سازی و در اجرای آن از به روزترین تجهیزات استفاده شده است.

از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید انرژی در مقایسه با نیروگاه‌های خورشیدی در سطح زمین ناشی از حرارت مناسب پنل‌های خورشیدی در سطح آب است.

نیروگاه‌های خورشیدی شناور که از طراحی خاصی برخوردار بوده و محبوبیت آن‌ها در حال افزایش است، در تأمین انرژی شهر‌های بندری و جزیره ای، کارخانه‌های بزرگ صنعتی، تاسیسات نفت و گاز و تولید آب شیرین کاربرد دارد. همچنین امروز عملیات احداث ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و تصفیه تکمیلی پساب نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان نیز با حضور استاندار این استان آغاز شد.

این ایستگاه با ظرفیت پمپاژ ۱۸۰ لیتر بر ثانیه (معادل ۶۴۸ متر مکعب بر ساعت) به طول ۱۱ کیلومتر با سرمایه گذاری ۴۸۰ میلیارد ریالی توسط شرکت «پرشیان فولاد» و شرکت «آبانگان صنعت» در مدت ۱۴ ماه اجرا خواهد شد.قابلیت بازیابی آب مصرف شده تا ۹۰ درصد، کاهش بار آبی زاینده رود و تامین آب مصرفی نیروگاه شهید منتظری از پساب شاهین شهر، از مزایای اجرای این پروژه محسوب می‌شود.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *