پیوندهای مفید

قیمت خرید برق نیروگاه‌ها مناقصه‌ای خواهد شد

قیمت خرید برق نیروگاه‌ها مناقصه‌ای خواهد شد

سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که خرید تضمینی برق نیروگاه‌ها در گذشته زمینه استفاده از ظرفیت سازندگان داخلی برای حضور در این عرصه شده بود، گفت: برای برنامه پیش رو درصددیم تا قیمت خرید برق به‌صورت مناقصه‌ای شود تا شاهد رقابت بیشتر برای ساخت داخل نیروگاه‌های تولید برق باشیم.

«مصطفی رجبی‌مشهدی» در گفت‌وگو با شبکه خبر با بیان این مطلب افزود: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حدود 65 شرکت سازنده برق در کشور مشغول به فعالیت بود که در حال حاضر تعداد شرکت‌های فعال در این بخش از مرز 875 شرکت سازنده عبور کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 95 درصد تجهیزات صنعت برق ساخت داخل بوده و توسط بخش خصوصی تولید می‌شود، گفت: در زمینه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی علاوه بر این که این واحدها در داخل کشور تولید می‌شود، امکان صادرات تجهیزات نیروگاه و همچنین ساخت نیروگاه ایرانی آن به سایر کشورها نیز فراهم شده است.

سخنگوی صنعت برق افزود: در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز صنعت برق توانسته است در چند سال اخیر رتبه نخست این بخش کسب را کند.

رجبی‌مشهدی ادامه داد: صنعت برق با وجود تمامی تحریم‌ها و مشکلات رخ داده در این عرصه موفق شده است با همکاری بخش خصوصی فعال در کشور برق مورد نیاز تمامی روستاهای بالای 10 خانوار و 100 درصد نیاز بخش شهری را تامین کرده و همچنین بر اساس برنامه‌‌ریزی صورت گرفته اختصاص نیروگاه‌های سیار برای تامین برق عشایر کوچ‌رو در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: طبق برنامه پیش‌بینی شده در این بخش بایستی دولت تنها 20 درصد ظرفیت نیروگاهی را در اختیار داشته باشد و سهم خود را در این حوزه کاهش دهد. بر همین اساس توسعه بخش خصوصی یکی از برنامه‌های اصلی وزارت نیرو در این زمینه است.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه صنعت برق حدود 40 هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان، سازندگان تجهیزات و پیمانکاران برق بدهکار است، ادامه داد: در سال گذشته موفق شدیم با استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در قانون بودجه بیش از 10 هزار میلیارد تومان از مطالبات و تعهدات این بخش را تسویه کنیم.

رجبی‌مشهدی تاکید کرد: امسال نیز بنا داریم در صورت وجود تعهدات مالیاتی و بانکی نسبت به تسویه آن بر اساس مقررات و ضوابط اقدام کنیم.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به نوسانات رخ داده در بازار ارزی کشور، گفت: خوشبختانه صنعت برق در آن مقطع زمانی توانست با تعدیل‌های پیش‌بینی شده بر اساس مقررات و ضوابط تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه بخش عمده‌ای از مطالبات و مشکلات قراردادی پیمانکاران خود را رفع کند.

رجبی مشهدی تاکید کرد: بر همین اساس هم اکنون در حوزه انتقال کمتر  از 40 پیمانکار قراردادهای دچار مشکل دارند و مابقی 400 قرارداد موجود در این بخش تعیین تکلیف و مشکلات آنها رفع شده است.

وی خاطرنشان کرد: صنعت برق در تلاش است فضای کسب و کار را هم برای پیمانکاران کوچک و هم برای تولیدکنندگان و پیمانکاران بزرگ به گونه‌ای فراهم کند که هم حوزه رقابتی را شکل داده و هم بتواند نیازهای خود را رفع کند.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اشتغال مستقیم 50 هزار نفر در شرکت‌های دولتی زیرمجموعه صنعت برق، گفت: بیش از پنج برابر این رقم نیز در بخش خصوصی و حوزه‌های ساخت داخل تجهیزات صنعت برق مشغول به کار هستند.

منبع: پاون

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *