پیوندهای مفید

فعالیت رسمی بازار گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها آغاز شد

فعالیت رسمی بازار گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها آغاز شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بازار گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها که برنامه‌ریزی آن از سال 93 آغاز شده بود، پس از پنج سال فعالیت کارشناسی، با همکاری‌ وزارتخانه‌های نیرو و اقتصاد و امور دارایی به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی امروز دوشنبه در مراسم آغاز رسمی فعالیت بازار گواهی ظرفیت که با حضور محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران و جمعی از فعالان حوزه نیرو و بورس امروز در شرکت تولید نیروی برق حرارتی برگزار شد، گفت: قطع به یقین شرکت تولید نیروی برق حرارتی تمهیدات لازم را با همکاری بورس و وزارت نیرو فراهم کرده است تا بتواند عرضه ظرفیت‌های جدید در بازار داشته باشد.

ارائه گواهی ظرفیت نیروگاه‌های ماهشهر

وی در این مراسم به‌صورت ویدئوکنفرانس نیز با نمایندگان شرکت‌های برق منطقه‌ای، تولید نیروی برق و توزیع در ارتباط بود. او گفت: تاکنون ماهشهر، گهران، جهرم و شیروان کاندید عرضه در این بازار هستند. سایر نیروگاه‌ها نیز به تدریج وارد بازار خواهند شد که امروز شاهد ارائه گواهی ظرفیت نیروگاه‌های ماهشهر هستیم.
طرزطلب تاکید کرد: این اطمینان را به تمام فعالان اقتصادی و حوزه نیرو و همچنین مصرف کنندگان عمده می‌دهیم که عرضه ظرفیت‌های جدید به همین ترتیب و به‌صورت مستمر ادامه پیدا خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: هر متقاضی بالای 5 مگاوات به‌عنوان پیش نیاز اتصال به شبکه برای حصول اطمنیان از اینکه ظرفیت مورد تقاضا ایجاد شده است،‌ گواهی ظرفیت مورد نیاز خود را خریداری و به مالک ارائه می‌نماید.
شایان ذکر است، گواهی ظرفیت، سندی قابلِ مبادله است. این سند مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکای جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکان موجود صادر می‌شود. واحد آن، ظرفیت کیلووات است که معرفِ «تعهدِ تدارکِ یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است. واگذاری اشتراک جدید و یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزانِ متناسبی از گواهی ظرفیت است.

منبع: پاون

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *