پیوندهای مفید

رشد بهره‌وری توسط سامانه پایش وضعیت نیروگاهی

رشد بهره‌وری توسط سامانه پایش وضعیت نیروگاهی

سیدمحسن مرجان مهر در نشستی خبری افزود: سامانه پایش وضعیت نیروگاهی (CM) که با همکاری بخش خصوصی دانش بنیان به نتیجه رسیده و آماده سرویس‌دهی صنعتی است، مرکزی در پژوهشگاه نیرو خواهد بود که همه نیروگاه‌های کشور را به صورت آنلاین رصد و پایش مستمر خواهد کرد. سرویس‌های لازم را در زمینه‌های مختلف بهره‌برداری، عیب‌یابی و تعمیرات ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: با توجه به طرح‌های دانش بنیانی که در پژوهشگاه نیرو راهبری می‌شود، دو طرح مهم را در صنعت برق بر اساس فناوری‌های روز و نقشه راه دستیابی به فناوری‌های جدید پیگیری کرده و به نتیجه رسانده‌ایم که یکی سامانه پایش وضعیت نیروگاهی CM و دیگری طرح ارتقاء و تطبیق با شرایط محیطی توربین گازی HAS است.

مرجان مهر خاطرنشان ساخت: آن چه امروز به نتیجه رسیده بر مبنای نقشه راهی است که در حوزه بهبود عملکرد نیروگاهی پیاده‌سازی شده و یک مسیر حمایتی را از ایده‌ها تا پروژه‌های بخش خصوصی در پژوهشگاه نیرو پیموده است.

معاون فناوری پژوهشگاه نیرو گفت: یکی از این طرح‌ها بحث راه اندازی مرکزی جهت پایش و عیب‌یابی و رصد وضعیت توربین‌های نیروگاهی بوده که می‌توان برای همه نیروگاه‌های حرارتی کشور پیاده سازی کرد.

وی افزود: حدود ۲ تا ۳ میلیون یورو هزینه احداث این مرکز و سامانه پایش وضعیت نیروگاهی خواهد بود. فعالیت این مرکز موجب افزایش یک درصدی راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور شده و با احتساب قیمت آزاد سوخت، سالانه ۱۰ برابر هزینه‌ای که صرف احداث آن می‌شود، به صنعت برق کشور بازمی‌گردد که این سودآوری علاوه بر آثار مثبتی است که از بهینه‌سازی تعمیرات و … نصیب صنعت برق کشور خواهد شد.

مرجان مهر ادامه داد: نتایج اجرای آزمایشی طرح HAS در نیروگاه‌های کرمان و یزد، نتایجی مثبت و قابل اتکا و بر اساس طراحی‌های پیشین بوده و اکنون آماده اجرای پایلوت طرح مرکز CM هستیم.

اتصال همه نیروگاه‌های حرارتی کشور به سامانه پایش وضعیت نیروگاهی

وی افزود: پیش‌بینی ما این است که طی ۲ تا ۳ سال آینده همه نیروگاه‌های حرارتی کشور به سامانه CM متصل شده و رصد و پایش آنلاین آن‌ها در مرکز CM انجام شود.

معاون فناوری پژوهشگاه نیرو درباره طرح دوم گفت: طرح ارتقاء و تطبیق با شرایط محیطی توربین گازی HAS از آنجا حائز اهمیت است که توربین‌های گازی در شرایط ایزوی محیطی ظرفیت اسمی خود را در زمان تولید خواهند داشت اما با توجه به این که اغلب این توربین‌ها در شرایط محیطی گرم‌تر شرایط ایزو مورد استفاده قرار می‌گیرند، توان تولیدی آن‌ها افت می‌کند که با استفاده از طرح HAS و بازچینی پره‌های کمپرسور، شاهد افزایش توان خروجی توربین‌ها هستیم.

دو نیروگاه کرمان و یزد را به عنوان پایلوت اجرای طرح HAS

مرجان مهر افزود: معاونت برق و انرژی وزارت نیرو و شرکت تولید نیروی برق حرارتی در اقدامی موثر و قابل تقدیر، دو نیروگاه کرمان و یزد را به عنوان پایلوت اجرای طرح HAS قرار دادند. این بسیار نکته مهمی است که یک واحد ۵۰ میلیون دلاری در اختیار یک طرح فناورانه دانش بنیان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر فناوری HAS در همه نیروگاه‌های کشور اجرایی شود، حدود ۲۰۰۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق کشور افزوده می شود.

این مقام مسئول  ادامه داد: اگر می خواستیم این ۲۰۰۰ مگاوات را با ساخت واحدهای جدید نیروگاهی به ظرفیت تولید برق کشور اضافه کنیم، نیازمند ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری بودیم اما اجرای طرح HAS در همه نیروگاه‌های کشور یک پنجم این مقدار هزینه به همراه دارد. با حدود ۱۲۰ میلیون یورو، این ۲۰۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت عملی تولید برق را محقق خواهد شد.

مسعود آسایش رئیس مرکز توسعه فناوری توربین‌های گازی پژوهشگاه نیرو هم در این نشست گفت: ۸۰ درصد تولید برق کشور در نیروگاه‌های حرارتی انجام می شود. هر نوع ارتقاء راندمان و بهبود فرآیند در واحدهای حرارتی به صورت قابل توجه روی بهبود فرآیندها در صنعت برق کشور تأثیر‌گذار است.

وی افزود: در کشور به صورت عمده دو نوع توربین گازی داریم که یکی توربین‌های گازی V۹۴.۲ زیمنس و دیگری توربین‌های F۹ مدل های GE‌ است.

رئیس مرکز توسعه فناوری توربین‌های گازی پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: تولید توربین‌های گازی با ظرفیت اسمی در شرایط ایزو، یعنی در شرایطی که رطوبت هوا ۶۰ درصد، درجه حرارت هوا ۱۵ درجه و در سطح دریای آزاد باشیم تعریف شده است. هرچه قدر از این شرایط فاصله داشته باشیم، شاهد افت تولید توربین هستیم.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که در کشور در زمان‌هایی به بیش‌ترین توان خروجی توربین‌ها نیاز داریم که درجه حرارت محیط بالا است، یعنی از ابتدای خردادماه تا پایان شهریورماه که نیازمند خروجی حداکثری توربین ها هستیم به خاطر دمای محیطی بالا، با افت تولید توربین های گازی مواجه می شویم.

آسایش با بیان این که «طرح HAS به منظور بازچینی پره های ثابت کمپرسورها تأثیر بسزایی روی افزایش توان خروجی توربین های گازی دارد»، گفت: نزدیک کردن شرایط نصب توربین‌ها با شرایط طراحی برای گرفتن خروجی نزدیک به ظرفیت اسمی از هدف‌گذاری‌های اصلی این طرح بوده که موفق شدیم با پیاده سازی طرح HAS در توربین‌های گازی V۹۴.۲ به میزان ۲.۵ تا ۱۰ مگاوات افزایش توان داشته باشیم، همچنین این طرح در توربین‌های F۹ افزایش توانی برابر با ۲.۵ تا ۷ مگاوات به دنبال داشت.

منبع: ایرنا

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *