پیوندهای مفید

افزایش آلایندگی نیروگاه‌های مشهد با مصرف مازوت

افزایش آلایندگی نیروگاه‌های مشهد با مصرف مازوت

دکتر تورج همتی در گفت و گو با خبرنگار قدس آنلاین عنوان کرد: در ایام سرد سال به دلیل افزایش استفاده مشترکان خانگی از گاز، تعادل بین عرضه و تقاضا از بین می رود. در این مواقع نیروگاه‌های مشهد به ویژه نیروگاه توس، حجم گاز مورد نیاز برای تولید برق را دریافت نمی‌کند. به همین دلیل به اجبار از سوخت مازوت استفاده می‌نماید.
وی افزود: سوخت مازوت یکی از آلوده‌ترین سوخت هاست. تنها در شرایط اضطراری در نیروگاه‌های تولید برق شهر استفاده می‌شود. اما زمانی که مصرف گاز در شبکه خانگی و تجاری وخدماتی بالا می‌رود. عملا سوخت گاز تحویلی به نیروگاه، پاسخگوی نیاز نباشد، چاره ای جز استفاده از مازوت نیست.
همتی تصریح کرد: نیروگاه ها در سطح کشور بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز مصرف گاز دارند. برآوردها نشان دهنده این است که امسال میزان حجم مصرف شده در منابع خانگی ۳۰ الی ۴۰ میلیون متر مکعب در روز نسبت به سال‌های پیش افزایش داشته است. طبیعی است که نمی‌توان جلوی مصرف گاز خانگی را گرفت. به همین دلیل این حجم گاز مصرف شده از سهم صنایع کاسته می‌شود.
وی بیان داشت: در این مواقع صنایع به ناچار به جای مصرف گاز سراغ سوخت جایگزین می‌روند که متاسفانه این سوخت در افزایش آلودگی هوای شهر نقش عمده و پررنگی دارد. در ایام سرد سال نمی‌توان مصرف خانگی و صنعتی را قطع کرد. تنها راه باقیمانده تبدیل سوخت در نیروگاه هاست که به افزایش آلودگی هوای شهر می‌انجامد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کاهش مصرف گاز خانگی به عدم استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و کاهش آلودگی شهر منجر خواهد شد. همکاری همشهریان در این زمینه بسیار مهم و کلیدی است. با ادامه شرایط کنونی چاره‌ای جز تحمل آلودگی نیست.

منبع: قدس آنلاین

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *