پیوندهای مفید

عملکرد سریع بازیابی شبکه درحوادث طبیعی بزرگ‌ترین نقطه قوت است

عملکرد سریع بازیابی شبکه درحوادث طبیعی

مدیر عامل توانیر در این اجلاس، پایداری شبکه برق کشور را مرهون هدایت خوب شرکت مدیریت شبکه، دیسپاچینگ ملی، ستاد توانیر و تلاش موثر همکاران در شرکت‌های برق دانست. قدردانی رییس جمهور از عملکرد سریع صنعت برق در بازیابی شبکه آسیب دیده از حوادث طبیعی مانند سیل ابتدای امسال و بحران برف را نشانگر اهمیت موضوع عنوان و با اشاره به تشکر مردم، استانداران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از تلاشگران صنعت برق، این دستاورد ارزشمند را بزرگترین نقطه قوت و افتخار صنعت برق کشور معرفی کرد.

نقش موثر نیروی انسانی در بازیابی شبکه

محمدحسن متولی زاده به بروز حوادث مشابه از جمله در تورنتوی کانادا اشاره کرد که با وجود اینکه شبکه‌های برق حادثه دیده برای شرایط برف طراحی شده بود، خاموشی شبکه تا ۹ روز به طول انجامید. بازیابی شبکه در حوادث مشابه در کشور، توانایی بالای همکاران و نقش موثر نیروی انسانی در این خصوص را به اثبات می‌رساند.

مدیرعامل توانیر نهادینه‌سازی مدیریت توامان عرضه و تقاضا را به عنوان سیاست وزارت نیرو و یک شاخص کلیدی قابل اتکاء، مورد تاکید قرار داد. وی اظهار داشت: دراین صورت می‌توان بخشی از منابع صرفه‌جویی شده در بخش توسعه را به اصلاح و بهینه‌سازی اختصاص دهیم. این اقدام به لحاظ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نگاه بنگاه‌داری به نفع صنعت برق است.

وی افزود: در تابستان گذشته با پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش همکاری به مشترکان، ۷ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی حاصل شد. اگر فضایی برای برنامه‌ریزی منابع محدودمان ایجاد کنیم، اولویت اول ما بخش بهره‌برداری و بهینه‌سازی است.

مدیرعامل توانیر سرمایه‌گذاری در مباحث توسعه‌ای صنعت برق را تحت تاثیر محدودیت منابع مالی، عنوان کرد. با توجه به اهمیت استفاده بهینه از دارایی‌های صنعت برق به ویژه در شرایط محدودیت‌ها و تحریم، نقش واحد‌های بهره‌برداری در این خصوص را حائز اهمیت دانست.

وی با اشاره به بالا بودن حجم سرمایه‌گذاری در بخش‌های انتقال و فوق توزیع، اقدام برق منطقه‌ای گیلان در جابه جایی ترانسفورماتور‌های قدرت و آرایش بهینه تجهیزات را اقدامی ارزشمند توصیف کرد که اهمیت کار‌های فکری، مهندسی و برنامه‌ریزی را به اثبات می‌رساند.

بزرگترین مزیت و ظرفیت صنعت برق

متولی زاده افزود: بزرگترین مزیت و ظرفیت ما همین جوانان دارای ایده‌های راهگشا است. اگر شما پیشتاز شوید ما پشت سر شما هستیم.

در این همایش  فرخزاد مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به مدت زمان محدود باقی مانده تا پیک تابستان، آمادگی شبکه انتقال را حائز اهمیت دانست.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه‌های مدیریت مصرف برق در زمستان و تابستان، از برنامه‌ریزی در شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه در این خصوص خبر داد. با اشاره به لزوم سرعت بخشی به برنامه‌های تعمیرات بخش‌های نیروگاهی و انتقال، ابراز امیدواری کرد صنعت برق بتواند با همکاری و هماهنگی، هفدهمین سال بدون خاموشی گسترش یافته را پشت سر بگذارد.

گزارش کارشناسان این شرکت حاکی است شاخص‌های حفاظت شبکه در ۶ ماه اول امسال به بالای ۸۵ درصد و پوشش سیستم‌های حفاظتی تجهیزات اصلی شبکه به بیش از ۹۶ درصد رسید.

پیشرفت‌های زیادی در سایر شاخص‌ها از جمله شاخص‌های مهندسی حاصل شده و شرکت‌های برق منطقه‌ای باختر، خراسان، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان و گیلان طی ۳ سال متوالی منتهی به سال ۹۸ در شاخص‌های مهندسی رشد داشتند. همچنین ۹۴.۹۴ درصد از خطوط شبکه انتقال تا نیمه نخست امسال به سیستم‌های تله پروتکشن مجهز شد.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *