پیوندهای مفید

نگرانی از واگذاری نیروگاه «هنگام» بدون تشریفات مناقصه‌ای

واگذاری نیروگاه «هنگام» بدون تشریفات مناقصه‌ای

دست و پنجه نرم کردن جوانان هرمزگان به ویژه شهرستان بندرعباس با معضل بیکاری با توجه به پتانسیل‌های عظیم صنعتی و اقتصادی این منطقه باعث نارضایتی شهروندان و جدال مسئولان استانی با صنایع فعال در هرمزگان بر سر به کارگیری نیرو‌های بومی در بنگاه‌های صنعتی به ویژه صنایع غرب بندرعباس شده است. در حال حاضر نیز با نزدیک شدن به مراحل نهایی ساخت واحد اول بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی «هنگام» واقع در غرب بندرعباس، شنیده‌هایی مبنی بر واگذاری این واحد صنعتی بدون تشریفات مناقصه‌ای به مدت ۱۲ سال به یکی از شرکت‌های خارج استان بر سر زبان‌ها افتاده که باعث آزردگی خاطر شهروندان هرمزگانی شده است.

کار تا جایی بالا گرفت که فریدون همتی استاندار هرمزگان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به طور مستقیم وارد بحث با صنایع شده است. از آن‌ها در خواست پاسخگویی صریح نسبت به استخدام نیرو و بکارگیری پیمانکاران هرمزگانی در این صنایع را داشتند.

در تازه‌ترین اقدام محمد آشوری تازیانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به وزیر نیرو خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

درخواست واگذاری نیروگاه «هنگام» به نیرو‌های بومی هرمزگان

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در متن نامه خود از وزیر نیرو درخواست کرد تا با توجه به دارا بودن هرمزگان از شرکت‌ها و نیرو‌های بومی متعهد و با تجربه در زمینه بهره‌برداری از نیروگاه‌های بخاری و گازی، و همچنین در راستای استفاده حداکثری از توان بومی، بهره‌برداری و نگهداری از نیروگاه سیکل ترکیبی «هنگام» را به نیرو‌های بومی هرمزگان واگذار کنند.

محمد آشوری نماینده بندرعباس در مجلس

متن نامه محمد آشوری تازیانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بدین شرح است:

جناب آقای اردکانیان- وزیر محترم نیرو

احتراما همان گونه که مسحضرید مراحل نهایی ساخت واحد اول بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی «هنگام» واقع در غرب شهر بندرعباس در حال انجام می‌باشد. در آینده نزدیک آماده بهره‌برداری خواهد بود. بدون شک یکی از ملزومات بهره‌برداری مطمئن از نیروگاه مذکور، جذب و به کارگیری نیرو‌های متعهد، متخصص و دلسوز است.

لازم به ذکر است شهر بندرعباس و استان هرمزگان به عنوان قطب اقتصادی کشور از دیرباز با دارا بودن نیرو‌های توانمند، عهده‌دار بهره‌برداری و نگهداری از نیروگاه‌های متعدد و متنوع در استان بوده و سهم موثری در پایداری تولید انرژی الکتریکی در منطقه جنوب کشور داشته است.

طبق اطلاع واصله، ظاهرا قرار است عملیات بهره‌برداری از نیروگاه فوق الذکر است بدون انجام تشریفات مناقصه به مدت ۱۲ سال به شرکت‌های خارج از استان واگذار گردد. در حالی که استان هرمزگان با داشتن شرکت‌ها و نیرو‌های بومی متعهد و باتجربه در امر بهره‌برداری از نیروگاه‌های بخاری و گازی، پتانسیل بهره‌برداری از نیروگاه «هنگام» را داراست؛ لذا با عنایت به موارد فوق، پیشنهاد می‌شود در راستای ماندگاری سرمایه انسانی نیروگاه در سال‌های آتی و همچنین استفاده حداکثری از توان بومی، دستور فرمایید درخصوص واگذاری عملیات بهره برداری از نیروگاه مذکور تجدید نظر به عمل آورند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *