پیوندهای مفید

روز جهانی سیمبان،روشنی بخش تاریکی ها مبارک باد

روز جهانی سیمبان، روشنی بخش تاریکی‌ها مبارک باد

با صنعتی شدن و ورود تکنولوژی‌ها و وسایل برقی به زندگی‌ها شاید امروز دیگر کسی تحمل بی‌برقی‌های طولانی مدت را نداشته باشد. این امر اهمیت کار سیم‌بانی را که شبانه‌روز در شرایط جوی سخت گرما و سرما تلاش می‌کند تا چراغی را روشن نگه دارد، می‌رساند. سیمبان، لاین من، تکنسین خطوط قدرت و … عنوان‌هایی است که برای افراد فعال در زمینه‌ی انتقال و توزیع برق استفاده می‌شود. البته این عنوان ابتدا برای کارکنان مخابرات به کار برده شده است. به صورت کلی سیمبان به افرادی گفته می‌شود که در محیط‌های باز کار کرده و در شرایط سختی از نظر جوی و کاری قرار دارند.

این روز‌ها ویروس کرونا در حال شیوع بیماری است. برای پیشگیری از کرونا تمام مدارس، مراکز علمی و دانشگاهی تعطیل گردیده‌اند همچنین اکثر ادارات و کسبه‌ها در حال تعطیل و نیمه تعطیل می‌باشند. این سربازان گمنام در شرایط حساس و بحرانی کنونی در حال آماده باش قرار دارند. تا هموطنان عزیز و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها هیچ نگرانی از ناحیه برق و تامین انرژی نداشته باشند.

سربازان گمنامی که نه تنها نمی‌توانند در کنار خانواده از قرنطینه خانگی استفاده کنند بلکه باید خدمتشان را با جدیت بیشتر انجام دهند. آن‌ها هم در جبهه کرونا و هم در سنگر همیشگی خدمت به مردم بجنگند .

آری سیمبانان گمنام محروم و مظلومی که بدون هیچگونه حمایتی راست قامت و استوار برای خدمت به مردم قدم بر می‌دارند. این افراد حتی در اغلب موارد بدون داشتن ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده در سر کار خود حضور پیدا کرده و به فعالیت می‌پردازند تا مردم کشور دغدغه برق نداشته باشند.

شرایط حقوق و مزایای سیمبانان

با آن که بار بسیاری از مشکلات و سرپا نگهداشتن شبکه بر دوش این افراد است، اما وضعیت حقوق و مزایای آن‌ها در پایین‌ترین رده صنعت برق قرار دارد.

اکثر شرکت‌ها به بهانه غیررسمی و شرکتی بودن آن‌ها حتی حقوق و مزایای واقعی را آن‌ها را نداده و به دلیل شرایط بد اشتغال در کشور، رسما از آن‌ها بیگاری می‌کشند.

به نظر می‌رسد وزارت نیرو و شرکت‌های دولتی برق به ویژه در بخش توزیع که بار اصلی وظایف خود را به دوش این قشر از جامعه صنعت برق انداخته اند باید در سیاست‌های خود بازنگری و شرایط بهتری برای ادامه فعالیت آن‌ها فراهم کنند.

امیدواریم روزی برسد همه ما حداقل سالی یک بار به بهانه روز سیمبان و یا روز صنعت برق به خود و دیگران یادآوری کنیم که مهندسان و تکنسین‌ها و کارگران صنعت برقی هم برای این مملکت زحمت می‌کشند و حضور آن‌ها مغتنم شمرده می‌شود.

روز جهانی سیمبان بر سیمبانان بزرگ کشورمان مبارک.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *