پیوندهای مفید

نیروگاه‌های برق آبی دست وزارت نیرو را برای صادرات برق باز نگه می‌دارد

نیروگاه‌های برق آبی دست وزارت نیرو را برای صادرات برق باز نگه می‌دارد

عضو سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: بارندگی در پشت سد‌ها نیروگاه‌های برقابی تابستان امسال نقش مهمی در تامین برق خواهند داشت و حتی دست وزارت نیرو برای افزایش صادرات برق را باز نگه می‌دارد.

ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی و برق آبی

حمیدرضا صالحی عضو سندیکای تولیدکنندگان برق  با اشاره به ظرفیت نصب شده نیروگاه برق گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه برق به ۸۲ هزار مگاوات رسیده است که بخش عمده آن توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود بخشی دیگر نیز توسط برق آبی و تجدیدپذیر تامین می‌شود.

عضو سندیکای تولیدکنندگان برق تصریح کرد: ظرفیت نیروگاه نصب شده برق نسبت به جمعیت ظرفیت مناسبی است و به دلیل تفاوت الگوی مصرف انرژی در کشور، با افزایش سالانه مصرف برق ظرفیت نیروگاهی نیز رشد داشته است.

او گفت: الگوی مصرف برق در کشور نامتوازن است به طوری که میزان مصرف برق در تابستان نزدیک به دو برابر فصل سرما است این شدت مصرف، وزارت نیرو را واردار به سرمایه گذاری‌های سنگین، برای ساخت نیروگاه جدید در راستای تامین برق در پیک مصرف کرده است.

صالحی افزود: الگوی ناصحیح مصرف انرژی در زمستان نیز مشکل ساز است به گونه‌ای که با افزایش مصرف گاز دسترسی نیروگاه‌های برق به سوخت گاز مشکل می‌شود که البته طی سال‌های گذشته وزارت نیرو با استفاده از مدیریت مصرف سعی در کنترل مصرف داشته است که توانسته با کمک انرژی‌های برقابی از پیک مصرف عبور کند.

عضو سندیکای تولیدکنندگان برق ابراز کرد: میزان صادرات برق ایران به عراق در حدود ۱۵۰۰ مگاوات است که رقم چندانی نیست البته اولویت وزارت نیرو تامین برق داخل است.

صالحی تصریح کرد: بیماری کرونا باعث کاهش فعالیت‌های واحد‌های صنعتی و تجاری شده است و این موضوع کاهش مصرف برق و انرژی را به دنبال داشته است.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *