پیوندهای مفید

معرفی ارزان‌ترین منابع تولید برق جهان

معرفی ارزان‌ترین منابع تولید برق جهان

انرژی خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، اکنون ارزان‌ترین منابع جدید تولید برق در حداقل دو سوم از جمعیت جهان هستند. این انرژی‌ها تهدید جدی‌تری برای زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شوند.

کاهش هزینه ارزان‌ترین منابع تولید برق جهان

بررسی جدید بلومبرگ نیوانرژی فاینانس نشان داد که هزینه برق تولید شده از پروژه‌های بادی از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این رقم به ۴۴ دلار در هر مگاوات ساعت رسید. هزینه برق تولید شده از نیروی خورشیدی هم چهار درصد کاهش داشته و به ۵۰ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است.

این قیمت‌ها در کشور‌هایی شامل آمریکا، چین و برزیل از این هم کمتر هستند. هزینه تجهیزات کاهش پیدا کردند. فناوری‌ها نیز بهبود یافته‌اند. دولت‌های سراسر جهان در راستای مبارزه با تغییرات جوی، اهداف انرژی پاک را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند. این امر بعد از ساخت نیروگاه‌های جدید زغال‌سنگ و گاز طبیعی را تحت فشار قرار خواهد داد.

«تیفن برندیلی»، تحلیلگر بلومبرگ نیوانرژی فاینانس گفت: نوآوری‌های زیادی در حال طراحی هستند. این نوآوزی‌ها هزینه‌های تولید برق از منابع انرژی پاک را به میزان بیشتری کاهش خواهند داد. هزینه‌ها به پایین ۲۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت خواهد رسید.

با این حال سب هن بست، اقتصاددان ارشد بلومبرگ نیوانرژی فاینانس خاطرنشان کرد که هنوز معلوم نیست تاثیر پاندمی کرونا روی قیمت‌های زغال سنگ و گاز آیا به توان رقابت پذیری نیروی بادی و خورشیدی لطمه خواهد زد. اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، تولید سوخت فسیلی برای مدتی در برابر رقابت منابع تجدیدپذیر حمایت خواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تا یک دهه پیش انرژی خورشیدی بیش از ۳۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت و نیروی بادی در خشکی بیش از ۱۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت هزینه داشت. اکنون هزینه نیروی بادی در خشکی در آمریکا ۳۷ دلار و در برزیل ۳۰ دلار است در حالی که هزینه انرژی خورشیدی در چین ۳۰ دلار است که ارزان‌ترین منابع تولید برق در این کشور‌ها محسوب می‌شوند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *