پیوندهای مفید

مشترکان خوش‌مصرف امسال هم تشویق می‌شوند

مشترکان خوش‌مصرف امسال هم تشویق می‌شوند

شرکت «توانیر» اعلام کرد: در سال ۹۸ تجربه موفقی در نحوه اعمال تعرفه‌های تشویقی برق به دست آمد. در سال گذشته براساس مصوبه دولت، تعرفه‌های تشویقی که برای اصلاح مدل مصرف مشترکان خانگی تدوین شد. این امر نتایج بسیار خوبی داشت و مشترکان خوش‌مصرف پاداش دریافت کردند.

در این زمینه  که سال گذشته ۲۴ میلیون مشترک خانگی الگوی مصرف را رعایت و تنها مشمول ۷ درصد افزایش بهای مصرف برق شدند. ۵ میلیون مشترک نیز بیش از الگو‌های مشخص مصرف داشتند. آن‌ها در رده مشترکان پر‌مصرف قرار گرفتند.

از جمله راهکار‌های ساده کاهش مصرف برق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم درجه کولر‌های گازی در دمای ۲۴ تا ۲۵ درجه؛
  • استفاده از دور کند کولر‌های آبی؛
  • بهره گیری از نور طبیعی؛
  • خاموش کردن لامپ‌های اضافی در طی روز.

براساس مصوبه دولت و با هدف ایجاد انگیزه برای کاهش مصرف، به تعرفه برق این دسته از مشترکان پر‌مصرف، ۱۶ درصد دیگر اضافه شد.

مشترکان خوش‌مصرف پاداش دریافت کردند

سال گذشته ۸ میلیون مشترک خانگی الگو‌های مشخص را رعایت کردند. علاوه بر آن در فصل تابستان، مصرف برق خود را کاهش دادند. به این گروه از مشترکان ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش اختصاص یافت. پاداش‌ها در قبوض برقشان لحاظ شد و در عمل هزینه برق آن‌ها کاهش یافت.

با توجه به تجربه موفق سال گذشته، مصوبه دولت امسال نیز اجرایی خواهد شد. مشترکانی که الگوی تعیین شده را رعایت کنند تنها مشمول ۷ درصد افزایش تعرفه خواهند شد و به بهای برق مشترکان پرمصرف ۱۶ درصد دیگر نیز اضافه می‌شود.

آمار‌های صنعت برق نشانگر آن است که حدود ۸۵ درصد از مشترکان خانگی در رده مشترکانی هستند که براساس الگو‌های تعیین شده برق مصرف می‌کنند و صرفا مشمول ۷ درصد افزایش بهای برق مصرفی خواهند شد.

مشترکان پر‌مصرف نیز می‌توانند با رعایت راهکار‌های ساده‌ای که توسط شرکت‌های برق اعلام می‌شود، مصرف برق خود را کاهش و در رده مشترکان خوش‌مصرف قرار گیرند و حتی از پاداش همکاری نیز بهره‌مند شوند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *