پیوندهای مفید

رشد 4 برابری ظرفیت نیروگاه تجدید‌پذیر

رشد 4 برابری ظرفیت نیروگاه تجدید‌پذیر

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی «همایون حائری» روز سه‌شنبه در آیین معرفی رئیس جدید سازمان «ساتبا» گفت: در سال ۹۴، ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو در داخل کشور ۲۰۰ مگاوات بود و تا پایان سال ۹۸ به بیش از ۸۰۰ مگاوات رسید. وی ادامه داد: موضوع «ساتبا»، تولید برق از طریق انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌باشد که مکمل مصرف بهینه برق است. این‌ها، وظایف مهم این سازمان هستند که اگر در کنار یکدیگر بگذاریم نشان دهنده کارایی انرژی الکتریکی است.

«حائری» گفت: موضوع مدیریت و بهینه‌سازی مصرف به لحاظ ماهیت مقداری تفاوت دارند. اولی بر کمیت و دومی بر کیفیت مصرف برق دلالت می‌کند.

معاون وزیر نیرو گفت: در حوزه مدیریت مصرف در دو سال گذشته کار‌های خوبی انجام شد. شرکت‌های «توانیر» و «برق حرارتی» و «مجموعه صنعت برق» در یک کار مکمل و جمعی موجب شدند که بعد از ۱۰ سال رشد پیک مصرف سالانه ۵.۲ درصد، در سال ۹۷ به ۲.۹۸ و در سال ۹۸ به یک درصد کاهش پیدا کرد.

او گفت: نتیجه ارزیابی از مدیریت مصرف بسیار مطلوب است. در بخش مصرف بهینه انرژی الکتریکی نیاز است که کار بیش‌تری انجام گردد و این از وظایف «ساتبا» می‌باشد.

«حائری» گفت: از جمله برنامه‌های ساز و کار‌ها در چارچوب پویش «هرهفته_الف_ب_ایران»، بحث جایگزینی کولر‌های قدیمی و فرسوده با کولر‌های جدید است. در این موضوع، «ساتبا» می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.

وظایف شورای سیاست‌گذاری و راهبردی انرژی‌های تجدید‌پذیر

او به تشکیل شورای سیاست‌گذاری و راهبردی انرژی‌های تجدید‌پذیر اشاره کرد. وی افزود: این شورا وظایف مهمی اعم از تعاون و حمایت بین واحد‌های درون سازمانی وزارت نیرو دارد. یکی دیگر از وظایف این شورا، ارزیابی ارزش افزوده انرژی‌های نو در داخل کشور و مصرف بهینه انرژی الکتریکی است.

وی گفت: تولید برق در کشور و همچنین مدیریت مصرف، چون در حجم زیادی است؛ کار‌های ارزیابی توسط دیسپاچینگ انجام می‌شود، اما ارزیابی ارزش افزوده که بیشتر بر کیفیت و ماهیت انرژی تمرکز دارد و آنچه در انرژی‌های نو و مصرف بهینه انرژی خواهیم داشت، یکی از وظایف خود شوراست.

او افزود: امید است در شرایط جدید و در فضای نو در سال‌های آینده هم بتوان قدم‌های بسیار بزرگی را در این دو موضوع برداریم.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *