پیوندهای مفید

آمریکا: عراق باید جایگزینی برای واردات گاز و انرژی از ایران پیدا کند

آمریکا: عراق باید جایگزینی برای واردات گاز و انرژی از ایران پیدا کند

«فاضل الدباس» کارشناس مسائل نفتی از پیشنهاد مداخله‌ جویانه ایالات متحده آمریکا به دولت عراق خبر داد. الدباس به پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: «مدت معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اجازه این کشور برای واردات انرژی و گاز از ایران، در پایان ماه جاری میلادی، به پایان خواهد رسید».

او گفت: عراق «برای برون رفت از بحران، هیچ جایگزینی پیدا نکرده است». دولت آمریکا پیشتر به دولت عراق گفته بود: «باید جایگزینی برای واردات گاز و انرژی پیدا کند».

این کارشناس عراقی اظهار داشت: آمریکا، کشور‌های مصر، عربستان و امارات را به عنوان جایگزین ایران، پیشنهاد کرده است.

«تا این لحظه، نمی‌دانیم که دولت عراق چه تصمیمی گرفته و به چه سمتی حرکت خواهد کرد».

وزارت برق عراق  خبر داد که این کشور در حال حاضر به خطوط تولید ملی در زمینه انرژی برق، متکی است.

معافیت از تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه ایران بر واردات گاز و انرژی از ایران تأثیر می‌گذارد

در همین ارتباط، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق ۲۷ فروردین ماه جاری گفت : «معافیت از تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه ایران که بر واردات برق و گاز از ایران تأثیر می‌گذارد، شش ماهه بود و هر بار کاهش یافت تا اینکه به ۳۰ روز رسید».

العبادی تأکید کرد وزارت برق عراق، از طریق یک هیئت مذاکره کننده به ریاست یکی از مشاوران نخست‌وزیر، طرف آمریکایی را در جریان اقدامات فنی قرار داده است.

وی خبر داد، طرف آمریکایی می‌خواهد بداند که میزان جدیت طرف عراقی و وزارت برق این کشور در زمینه متنوع کردن منابع تأمین انرژی این کشور و استفاده از انرژی‌های جایگزین مانند استفاده از انرژی خورشیدی تا چه میزان است.

العبادی خاطر نشان کرد، طرف آمریکایی پی خواهد برد که ویروس کرونا، همه‌گیر است و پیامد‌های فروپاشی اقتصادی، جهانی است، انجام این پروژه‌ها زمان‌بر بوده و نیازمند بهبود وضعیت اقتصادی است.

این مسئول عراقی در پایان خاطر نشان کرد، توضیحات ما، طرف آمریکایی را قانع خواهد کرد که معافیت عراق از واردات برق و گاز ایران را تمدید کند.

آمریکا اواخر ماه مارس گذشته اعلام کرد که معافیت عراق را از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران در زمینه واردات گاز و نفت، تمدید کرده است.

«لؤی الخطیب» وزیر برق عراق هم اخیرا گفت: عراق به سه سال زمان نیاز دارد تا بتواند توانمندی خود را در زمینه برق و انرژی افزایش دهد.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *