پیوندهای مفید

افزایش ۷۵۰۰ مگاوات توان تولیدی برق کشور

افزایش ۷۵۰۰ مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت

«محسن طرزطلب» در مراسم افتتاح واحد نخست بخش بخار نیروگاه «عسلویه گفت: ظرفیت فعلی این نیروگاه در حال حاضر که شامل ۶ واحد گاز و یک واحد بخار است، ۱۱۷۳ مگاوات است که با تکمیل دو واحد بخار طی دوسال آینده، ظرفیت نیروگاه به ۱۵۰۰ مگاوات خواهد رسید. وی در ادامه گفت: امکان افزایش ۷۵۰۰ مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت وجود دارد.

مدیرعامل شرکت «مادر‌تخصصی تولید برق حرارتی» افزود: با احداث بخش بخار نیروگاه عسلویه، در هر واحد ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال صرفه جویی می‌شود. این امر منجر به افزایش راندمان از ۳۴ درصد به ۵۳ درصد نیز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در واحد بخار بیش از ۲۲۴۰ میلیارد تومان است که در قالب قرارداد بیع متقایل بین شرکت «برق حرارتی» به نمایندگی از دولت و گروه «مپنا» به نمایندگی بخش خصوصی منعقد شده است.

«طرزطلب» افزود: براساس این نوع قرارداد سرمایه مورد نیاز توسط گروه «مپنا» تامین شد. نحوه بازگشت سرمایه نیز از محل اندازه‌گیری میزان سوخت صرفه‌جویی شده به مدت دو سال به سرمایه‌گذار بازگشت داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت «مادر‌تخصصی تولید نیروی برق حرارتی» خاطرنشان کرد: در احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی تا ۷۰ درصد از ساخت داخل استفاده شده و ۳۰ درصد وابسته به واردات مواد اولیه از خارج از کشور بوده است.

«محسن طرزطلب» در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رییس جمهور گفت: بخش نیروگاهی بزرگ‌ترین مصرف کننده گاز کشور است. وی افزود: در سال گذشته سهم گاز مصرفی در نیروگاه‌ها از کل مصرف گاز کشور ۳۵.۵ درصد بوده است. امکان کاهش ۱۵ هزار مگاوات واحد‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد.

۷۵۰۰ مگاوات تولید برق بدون مصرف سوخت و صرفه‌جویی سوخت

وی تصریح کرد: امکان افزایش ۷۵۰۰ مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت وجود دارد و با این اقدام ۱۲ میلیارد متر‌مکعب صرفه‌جویی سوخت در سال انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت «مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی» خاطر نشان کرد: در حال حاضر مصرف سوخت کشور نزدیک به ۶۳ میلیارد مترمکعب است. با تبدیل واحد‌های گازی به سیکل ترکیبی ۴ درصد نیز راندمان نیروگاه‌های کشور را افزایش داد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۷ واحد بخار از این نوع واحد‌ها به ظرفیت ۳۰۲۵ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۲.۱ میلیارد در دست احداث است. از این میزان پنج واحد وارد مدار برق کشور شده‌اند. چهار واحد نیز تا آخر سال وارد مدار می‌شوند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *