پیوندهای مفید

رجبی مشهدی: تنها راه جلوگیری از خاموشی،تنظیم کولر روی 24 درجه است

رجبی مشهدی: تنها راه جلوگیری از خاموشی،تنظیم کولر روی 24 درجه است

سخنگوی صنعت برق گفت: اگر مصرف با روند کنونی ادامه یابد، با محدودیت برق رو به رو می‌شویم. تنظیم کولر‌ها روی ۲۴ درجه، مهم‌ترین راهکار جلوگیری از بروز خاموشی است. احتمال عبور پیک از ۵۶ هزار مگاوات در هفته جاری وجود دارد. پیک مصرف برق در ۱۵ استان کشور شکست.

عبور از پیک مصرف برق

سخنگوی صنعت برق گفت: روز گذشته پیک مصرف برق مرز ۵۵ هزار مگاوات را هم رد کرد. اگر مصرف برق با همین روند ادامه یابد ناچار به اعمال خاموشی خواهیم شد.

«مصطفی رجبی» گفت: روز گذشته (۲۴ خرداد) پیک مصرف برق به ۵۵ هزار و ۷۱ مگاوات رسید. این رقم نسبت به سال گذشته ۱۰۰۰ مگاوات افزایش نشان می‌دهد. هفته گذشته نیز پیک مصرف به عدد ۵۳۹۹۹ مگاوات رسید. همان زمان نسبت به افزایش نگران کننده مصرف برق هشدار داده شد.

«رجبی» گفت: تغییرات این چنین باعث بروز نگرانی‌هایی در میان دست اندرکاران شده است. هنوز وارد تابستان نشدیم ۱۵ استان پیک مصرف برق سال گذشته را شکستند. این استان‌ها ارقامی بالاتر را ثبت کردند که باعث نگرانی است. سخنگوی صنعت برق از اصفهان، خرسان رضوی، شمالی و جنوبی، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان‌های غربی و شرقی، اردبیل، کرمان، زنجان، قزوین، یزد و سیستان بلو چستان به عنوان استان‌هایی یاد کرد که پیک مصرف برق سال گذشته را پشت سرگذاشته‌ و با افزایش مصرف برق نسبت به سال ۹۸ روبه شده اند.

او ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های تولید برق و نیروگاه‌های در مدار، اگر مصرف به بیش از ۶۰ هزار مگاوات افزایش یابد، با مشکلاتی در تامین برق مواجه خواهیم شد و حتی شاید ناچار به اعمال محدودیت شویم.

مهم‌ترین راهکار جلوگیری از خاموشی

سخنگوی صنعت برق بیان کرد همه پرسنل این صنعت به صورت مداوم در تلاشند تا محدودیتی اعمال نشود. با این حال نیروگاه‌های کشور توان تولید ۵۸ هزار و‌۵۰۰ هزار مگاوات برق را دارند. در صورتی که مصرف به بیش از این مقدار افزایش یابد، با محدودیت‌هایی مواجه خواهیم شد که در این شرایط برای تامین برق پایدار، بخصوص در استان‌های گرمسیر کشور، بیش از هر زمان دیگر به مدیریت مصرف برق نیازمندیم.

وی مهم‌ترین راهکار کاهش مصرف برق و جلوگیری از خاموشی را استفاده از دور کند کولر‌های آبی و یا تنظیم درجه کولر‌های گازی روی عدد ۲۴ عنوان کرد. گفت: همچنین استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرف‌شویی و جاروبرقی به‌طور همزمان در ساعت‌های اوج مصرف نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش مصرف برق داشته باشد.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *