پیوندهای مفید

افتتاح افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه «شاهرود» با حضور وزیر نیرو

افتتاح افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه «شاهرود» با حضور وزیر نیرو

مراسم افتتاحیه افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه «شاهرود» امروز سه شنبه با حضور وزیر نیرو و مقامات استانی و ارشد صنعت برق به شیوه ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود. هلدینگ «تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه» مالک نیروگاه‌های سمنان و شاهرود از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات است که در سال ۱۳۹۶ تاسیس شده و مبادرت به خرید نیروگاه‌های «سمنان» و «شاهرود» نموده است.

مهدی پورهاشم مدیر عامل «پویا انرژی» در توضیح فعالیت انجام گرفته توسط این شرکت گفت: بلافاصله بعد از خرید نیروگاه «شاهرود»، برنامه احداث بخش بخار این نیروگاه و نیروگاه «سمنان» با هدف افزایش راندمان و تولید بیشتر برق و کمک به زیرساخت‌های کشور، جزو استراتژی‌های شرکت تعریف شد. لیکن به دلیل سن حدود ده سال این دو نیروگاه و اینکه بیش از ۳۰ ماه احداث بخش بخار به طول می‌انجامید. عملا نیروگاه‌های فعلی نیروگاه پیری محسوب می‌شدند و هماهنگی آن‌ها با بخش بخار جوان نگرانی‌هایی را در آینده به ذهن متبادر می‌کرد. تصمیم گرفته شد ضمن نوسازی و بازسازی نیروگاه‌ها، طرح ارتقاء ظرفیت فعلی هر واحد از ۱۶۲ مگاوات به ۱۸۳ مگاوات با استفاده از تکنولوژی بومی شرکت «مپنا» و با هزینه سرمایه گذاری به میزان ۷/۴ میلیون یورو انجام شود.

پور هاشم افزود: در همین راستا و با توجه به پیش بینی رشد تقاضای برق در تابستان ۱۳۹۹ و نیاز پیش رو، در اسفند ۱۳۹۸ و ایام نوروز ۱۳۹۹ در حالیکه کشور درگیر بیماری کرونا بود همکاران ما و شرکت «مپنا» در اقدامی جهادی و در زمانی کوتاه اقدام به تعریف و اجرای پروژه ارتقای تولید (UPGRADE) یکی از واحد‌های نیروگاهی خود در شاهرود نمودند.

مدیر عامل «هلدینگ پویا انرژی» همچنین توضیح داد: این ارتقا با بهره‌گیری از جدیدترین دستاورد گروه «مپنا» که مبتنی بر به روزترین تکنولوژی برای تولید برق است انجام گرفت. به گونبا افزایش ظرفیت تولید از ۱۶۲ مگاوات به ۱۸۳ مگاوات، و ارتقای راندمان تولید واحد‌های نیروگاهی از ۳۴ درصد به ۳۶ درصد، علاوه بر صرفه جویی نزدیک به ۱۸ میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز جهت تولید برق در کل سال، معادل برق مورد نیاز شهری با ۸۰ هزار نفر به ظرفیت تولید برق کشور اضافه نمود و به عبارتی از خاموش شدن برق حدود ۸۰ هزار نفر در پیک مصرف جلوگیری می‌کند.

وی تاکید کرد: در این اقدام حداقل هزینه صرفه‌جویی شده در مصرف گاز، سالانه بالغ بر ۴۷ میلیارد تومان است. جا دارد دولت از محل اعتبارات صرفه جویی مصرف سوخت این مبالغ را به سرمایه‌گذاران پرداخت نموده و مشوق بخش خصوصی برای مشارکت بیشتر باشد.

پورهاشم از برنامه «پویا انرژی» برای اجرای ارتقای سه واحد گازی دیگر در نیروگاه‌های «سمنان» و «شاهرود» پس از عبور از پیک بار تابستان (اواخر مهرماه ۱۳۹۹) خبر داد.

وی افزود: این شرکت در حال حاضر پروژه احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی «شهید حمید باکری سمنان» را در حال اجرا دارد.امیدواریم در شهریور ۱۳۹۹ به مدار بیاید. همچنین مطالعات احداث ۱۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تولید پراکنده در استان‌های سمنان و آذربایجان شرقی آغاز شده است.

مدیرعامل «هلدینگ پویا انرژی» اظهار امیدواری کرد با رفع موانع موجود و صدور مجوز‌ها از مراجع ذی صلاح مانند سازمان محیط زیست و شرکت «مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی»، به زودی شاهد شروع احداث واحد‌های بخار نیروگاه‌های سمنان و شاهرود باشیم که این امر علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور به میزان ۳۶۰ مگاوات، در صرفه جویی منابع سوختی کشور و حفظ محیط زیست منطقه تاثیر به سزایی خواهد داشت. منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *