پیوندهای مفید

«متولی زاده»: برای کاهش ۵ درصدی تلفات برق ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم

«متولی زاده»: برای کاهش ۵ درصدی تلفات برق ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم

«محمدحسن متولی زاده»، مدیرعامل شرکت «توانیر» درباره میزان تلفات برق شبکه سراسری گفت: میزان تلفات به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و تک رقمی شده است و این به معنای افزایش بهره وری صنعت برق است.

وی افزود: اقداماتی در این زمینه انجام شد. با این اقدامات میزان تلفات شبکه برق ایران همپای بسیاری از کشور‌های توسعه یافته‌اند شد.

این مقام مسؤول گفت: این اقدام از سال ۹۲ طی طرح ملی کاهش تلفات شروع شد. رقم تلفات در زمان آغاز این طرح ۱۵ درصد بود. طی ۷ سال گذشته، پارسال ۵ درصد کاهش یافت. البته مقوله تلفات خصوصیت ذاتی شبکه برق است که تابعی از پراکندگی و وسعت شبکه است.

رقم ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد. منافع حاصل از این کاهش تلفات بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد. بنابراین این هزینه‌گذاری با ضریب ۱۰ برابر به منابع کشور بازگشته است.

تلفات برق کمتر، سرمایه گذاری بیشتر

مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: با کاهش میزان تلفات میزان هزینه آن افزایش می‌یابد چرا که اقدامات انجامی برای آن متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال: آیا با توجه به توان صنعت برق کشور و میزان مصارف، پیش بینی خاموشی برنامه‌ریزی شده برای تابستان جاری را مد نظر دارید یا خیر؟ توضیح داد: یکی از اهداف بهره برداری از مرکز پایش صنعت برق ایران این است. با رصد آنلاین و دقیق شبکه سراسری از مشکلات پیشگیری شود تا تابستانی بدون خاموشی را سپری کنیم.

وی گفت: برای سپری کردن تابستانی بدون خاموشی برای همه مردم در سراسر کشور، لازم است مردم نسبت به مدیریت دمای دستگاه‌های سرمایشی و همچنین استفاده از لوازم برقی در ساعات غیر از اوج مصرف اقدام کنند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *