پیوندهای مفید

معوقات ۶ ماهه نیروگاه‌های مقیاس کوچک

معوقات ۶ ماهه نیروگاه‌های مقیاس کوچک

‌معوقات بیش از ۶ ماهه صنعت برق و عدم پرداخت گاز بهای سهم «توانیر» در قبوض برق نیروگاه‌ها، سبب شد تا تسهیلات دریافتی از بانک‌ها و عدم امکان پرداخت بهای گاز و قطع گاز نیروگاه‌ها به دلیل بدهی‌های متنوع امکان ورشکستگی و بیکاری جوانان شاغل در این حوزه را در تابستان پیش رو رقم زند. می‌بایست مسئولان این حوزه قدری با تامل نسبت به حل مشکلات و معضلات این شرکت‌ها عمل نمایند.

مزیت نیروگاه‌های مقیاس کوچک

  • جذب سرمایه های خرد و متوسط؛
  • راندمان بالاتر؛
  • وجود مزیت رقابتی به دلیل منابع عظیم گاز در ایران؛
  • پدافندغیرعامل و افزایش پایداری شبکه؛
  • کاهش تلفات و …

نیروگاه‌های مقیاس کوچک به دلیل مزیت‌هایشان جزو پرکاربردترین و محبوب‌ترین نیروگاه‌های کشور هستند. بار‌ها نیز مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

بیش از ۶ ماه است معوقات این نیروگاه پرداخت نشده است

‎وضع قوانینی از قبیل: 1- عدم صدور مجوز برای نیروگاه‌های جدید الاحداث، 2- اجبار به خریداری تجهیزات نو با وجود تحریم، 3- عقد قرار داد ٣١٠ تنها برای تولید ٤ ماه از سال، سبب شد تا رغبتی جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط بخش خصوصی وجود نداشته باشد.

شرکت «توانیر» به عنوان نماینده وزارت نیرو و متولی تولید برق مولدهای مقیاس کوچک در کشور اقدام به عقد قرارداد خرید تضمینی برق با این نیروگاه‌ها کرده است که متاسفانه با وضع و یا تغییر یک شبه قوانین و عدم ایجاد زیرساخت های توسعه ای، علاوه بر اینکه این ورود به این صنعت را با چالش‌های بسیاری روبرو کرده و آینده این صنعت را با مشکلات جدی مواجه گردانیده، با عدم پرداخت بهای برق تولیدی این نیروگاه‌ها از دی ماه ١٣٩٨ تا کنون نیز عملا ادامه تولید و فعالیت را برای این شرکت‌ها سخت و دشوار کرده است. طبق قرارداد خرید تضمینی برق شرکت «توانیر» ملزم به پرداخت بهای برق تولیدی این نیروگاه‌ها یک ماه پس از تایید صورتحساب‌های آنان می‌باشد.

اجبار به خریداری تجهیزات نو به سرمایه‌گذاران تحمیل می‌شود. در حالی که قرارداد‌های منعقد شده توانیر بر پایه خرید تضمینی برق هستند. بیش از ۶ ماه است معوقات این نیروگاه پرداخت نشده است.

معوقات سنگین سبب شد تا اشتغال پایدار کارکنان متزلل شود

معوقات سنگین این حوزه استراتژیک سبب شد تا اشتغال پایدار کارکنان مستقیم و غیر مستقیم متزلل شود. همچنین به دلیل عدم امکان خرید قطعات یدکی و هزینه‌های بهره‌برداری در آغاز پیک تابستان امکان دارد ادامه کار نیروگاه‌ها با مشکل مواجه شود. همین‌طور بیم آن می‌رود این معضل زمینه ساز بروز خاموشی‌های بیشتر در فصل گرم سال و عدم امکان تامین برق پایدار بیمارستان‌ها که این روز‌ها با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند گردد.

سال رونق و جهش تولید که به درستی توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شد تا محرکی برای ایجاد اشتغال پایدار گردد. در این سال شاهد تصمیمات غیر کارشناسانه توانیر در این صنعت هستیم. شیوه برخورد و عدم حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان سبب می‌گردد این صنعت نوپا قبل از رسیدن به بلوغ در کمتر از ٥ سال به نابودی مطلق کشیده شود.

به نظر می‌رسد وزارت نیرو و توانیر به عمد و با ایجاد شرایط سخت و دشوار، سرمایه‌گذاران را سمتی می‌برند تا عطای حضور در صنعت برق را به لقایش ببخشند.

تولید پراکنده سومین سال متوالی است که تقریبا در رکود کامل بسر می‌برد. اگر همه کارکنان و مدیران دفتر تولید پراکنده جمعا روزی 15 دقیقه هم برای رفع مشکل سرمایه‌گذاری وقت می گذاشتند تاکنون باید این مشکل برطرف می‌گردید. و زیرساخت های حضور سرمایه‌گذاری در این بخش فراهم می‌شد. اگر هم عرضه حل مشکلات یا میل انجام آن را ندارید شفاف اعلام نمایید تا بیش از این به اعتبار صنعت برق لطمه وارد نشود.

به هر حال به معوقات و قراردادی که خود امضا کرده‌اید پایبند باشید و همانطور که در اجرای ضمانت نامه‌های بخش خصوصی در تعهد به پیمانشان تعلل نمی‌کنید اینجا نیز بدهی‌های خود را به موقع تسویه کنید.

مبنع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *