پیوندهای مفید

برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور تمام شد

برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور تمام شد

«اسماعیل نمازی» اظهار کرد: حدود ۹۳ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی پیش‌بینی شده اتمام پذیرفته است. وی ادامه داد: دوره اورهال واحد‌ها هر ساله از پانزدهم شهریورماه آغاز می‌شود و تا انتهای اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسد. در ابتدای خردادماه تمامی واحد‌ها باید برای تأمین بار پیک شبکه سراسری برق کشور آماده بهره‌برداری باشند.
وی گفت: هیچگونه تعمیرات برنامه‌ریزی شده از ابتدای خردادماه تا نیمه شهریور انجام نمی‌شود. ظرفیت نامی واحد‌های نیروگاه‌های حرارتی کشور حدود ۸۳ هزار مگاوات است. بنابراین این رقم نشان دهنده تعمیر بیش از یک باره برخی واحد‌های نیروگاهی می‌باشد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی، سال گذشته را یکی از دشوار‌ترین بازه‌های زمانی چند سال اخیر به‌منظور تامین سوخت نیروگاه‌ها برشمرد. او افزود: زمستان سال ۹۸ به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات برای تامین سوخت گاز مشترکان خانگی، ناچار به تغییر نوع سوخت واحد‌ها و تعویق اجرای برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها شدیم.

نمازی تاکید کرد: با وجود اینکه اولویت مجموعه استفاده از سوخت گاز برای حفظ سلامت واحد‌های نیروگاهی و رعایت مسائل زیست‌محیطی است. به دلیل کاهش عرضه سوخت گاز ناچار به استفاده از مازوت در واحد‌های بخار شدیم. همین مسئله موجب شد تا برای ممانعت از بروز خاموشی در کشور برنامه تعمیرات واحد‌های حرارتی به روز‌های پایانی سال موکول شود.

فشار مضاعف کرونا بر تعمیرات واحد‌های حرارتی

وی یادآور شد: در روز‌های پایانی سال گذشته تشدید بیماری کرونا مجددا مشکلات بیشتری را برای تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی به‌ویژه برای واحد‌هایی که برنامه تعمیراتی آن‌ها عقب افتاده بود به وجود آورد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت «تولید نیروی برق حرارتی» با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای جابجایی پرسنل متخصص تعمیرات نیروگاهی، گفت: تعمیرات اساسی واحد‌ها مستلزم جابجایی گروه‌های تعمیراتی از نقاط مختلف کشور به سایر مناطق مورد نیاز است، اما در آن مقطع زمانی با فرایند دشوار دریافت مجوز برای جابجایی پرسنل این بخش به سایر استان‌ها مواجه بودیم.

نمازی افزود: در آن بازه زمانی حتی امکان اسکان این نیرو‌ها در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و مهمان‌سرای نیروگاه به دلیل بسته بودن این اماکن وجود نداشت. از طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار کار سنگین تعمیرات واحد‌ها فشار مضاعفی را به کارکنان این بخش وارد می‌کرد.

شرایط دشوار تامین قطعات نیروگاهی در روز‌های کرونایی

وی به مشکلات پیش آمده برای تامین قطعات نیروگاهی اشاره کرد. او گفت: شیوع بیماری کرونا موجب شده بود بسیاری از کارخانه‌های تامین کننده قطعات مورد نیاز ما در داخل کشور دچار تعطیلی کامل شوند. در مواردی نیز به دلیل مثبت شدن ابتلای برخی از کارکنان مجموعه با کاهش تعداد کارکنان مواجه شوند، که همین مسئله فرایند تهیه لوازم یدکی مورد نیاز را دچار مشکل کرده بود.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت «تولید نیروی برق حرارتی» با تاکید بر اینکه واردات برخی از قطعات به دلیل بسته شدن مرز‌ها متوقف شده بود، ادامه داد: به عنوان نمونه لوله‌های بویلر مورد نیاز نیروگاه‌ها حدود سه ماه پشت مرز ترکیه متوقف شده بود. با پیگیری زیاد و با تأخیر وارد کشور شده و در واحد‌ها نصب شد.
«نمازی» بر اینکه برای جابجایی استانی قطعات مورد نیاز نیروگاه با مشکلات فراوانی مواجه بودیم تاکید کرد. وی افزود: مسائل پیش آمده و همزمانی با محدودیت‌های نوروزی مشکلاتی را ایجاد کرده بود که از طریق هماهنگی با مقامات استانی و دریافت مجوز و به اشتراک گذاری برخی قطعات در واحد‌های مشابه بتوانیم برنامه تعمیرات امسال را با موفقیت به پایان برسانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مشکلات صنعت برق کمبود نقدینگی است و شیوع بیماری کرونا موجب شد تا این صنعت نیز همانند سایر بخش‌های اقتصادی در این زمینه تحت تاثیر قرار گیرد و تشدید مشکلات نقدینگی صنعت برق پیمانکاران تعمیرات نیروگاه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: با وجود تمامی مشکلات پیش آمده در زمینه تامین سوخت، شیوع بیماری کرونا و کمبود نقدینگی توانسته‌ایم با لطف خداوند و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی تلاش‌گران این بخش، برنامه تعمیرات نیروگاه‌های دولتی و خصوصی را با موفقیت به پایان برسانیم.
«نمازی» به آمادگی ۹۸ درصدی نیروگاه‌ها در سال گذشته اشاره کرد. او ادامه داد: تاکنون روند تامین برق به گونه‌ای بوده است که مشکلی در تأمین برق مشترکان نداشته‌ایم. امیدواریم در ادامه نیز با همراهی مردم و جلوگیری از رشد غیرعادی مصرف برق و آمادگی کامل نیروگاه‌ها با خاموشی مواجه نشویم.

منبع: برق نیوز
برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *