پیوندهای مفید

لابی‌ها جواب داد: ممنوعیت واردات پنل‌های خورشیدی

با بالا رفتن نرخ ارز یا به‌عبارتی سقوط ریال، توجیه‌پذیری توسعه نیروگاه‌های خورشیدی کمتر شده است. پیش بینی می‌‌شود قیمت تجهیزات خورشیدی برای چندمین بار در دو سال گذشته جهش داشته باشد.

فشار اقتصادی و شرایط نوسانات ارزی به خودی خود تامین تجهیرات خورشیدی را سخت‌تر کرده است. در این بین به‌خاطر حمایت از مونتاژ پنل خورشیدی در کشور (نه تولید) تعرفه‌های گمرکی پنل‌های خورشیدی از دو سال گذشته افزایش یافت.

مونتاژکننده‌های پنل خورشیدی داخلی به دلیل تحریم‌ها بازارشان رونق گرفت و هر پنلی را با هر کیفیتی که خواستند به کشور تحمیل کردند. با این وجود در سال جهش تولید با استفاده از لابی‌های قدرتمند امکان ثبت سفارش‌های جدید را هم ممنوع کرده اند!

ممنوعیت واردات پنل‌های خورشیدی

به خاطر بیکار نشدن چند ده نفر مونتاژ کننده پنل، باید چند هزار نفر در صنعت نیروگاه خورشیدی بیکار شوند. ممنوعیت واردات پنل‌های خورشیدی باعث شد تولید برق تجدیدپذیر عملا در انحصار دو سه شرکت کوچک مونتاژ کننده پنل قرار گیرد.

توسعه تجدیدپذیر‌‌ها دغدغه حاکمیت سیاسی ایران نیست. اما انتظار نمی‌رفت ساتبا و وزارت نیرو تن به چنین درخواست‌های غیرمشروعی بدهند و با مافیای مونتاژ و تولید همراه شوند.

اگر الان جلوی زیاده خواهی‌های این چند نفر گرفته نشود به زودی در عرصه پنل‌های خورشیدی نیز ایران خودرویی خواهیم داشت. به دلیل انحصار، جنس بی‌کیفیت به مردم قالب کرده و به خاطر لابی و ریشه در دولت و نهاد‌‌های خاص، امکان اصلاح و تعطیلی آن‌ها نیز وجود نخواهد داشت.

مجموع کارکنان دو پنل‌ساز مثلا بزرگ ایران (که مجموع تولیدشان حتی به اندازه یک صدم تولید یک پنل‌ساز خارجی نمی‌شود) به زحمت به ۵۰ نفر می‌رسد. برای نجات صنعت سولار از دست این‌ها توصیه می‌شود ساتبا حقوق این چند نفر را بدهد تا به خاطر لابی و نفوذی که ایجاد کرده‌اند موجب نابودی کسب و کار و سرمایه‌گذاری چند هزار دیگر نشوند.

این‌ها اگر مرد رقابت بودند با کیفیت و خدمات پس از فروش و… در پی بازارسازی می‌ رفتند. واردات پنل‌های خورشیدی را ممنوع نمی‌کردند. پنل‌های مونتاژ داخل با‌توجه به کیفیتی که دارند در مقایسه با پنل‌های خارجی گران‌تر به فروش می‌رسند. سود‌های کلانی نیز از این انحصار دریافت می‌کنند.

افزایش نرخ خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی در استفاده از ساخت داخل، اختصاص ارز دولتی و نیمایی به مونتاژکننده‌های پنل، افزایش تعرفه گمرکی واردات پنل‌‌ها، ممنوعیت ثبت سفارش، اجبار نهاد‌های دولتی و خصولتی به استفاده از ساخت (مونتاژ) داخل و… از جمله رانت‌ها و انحصار‌هایی که به این جماعت داده شده است.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *