پیوندهای مفید

سرمایه‌گذاری ۱۴۳ هزار میلیارد ریالی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی

سرمایه‌گذاری ۱۴۳ هزار میلیارد ریالی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان «انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق» گفت: تاکنون از طریق فرآیند تشویقی و خرید تضمینی برق از بخش خصوصی، ۸۳۴ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر با سرمایه‌گذاری ۱۴۳ هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در کشور احداث شده که بیش از ۹۵ درصد آن در دولت تدبیر و امید محقق شده است.

محمد «ساتکین»، پنجشنبه در آیین بهره‌برداری ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس که به شکل ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهوری انجام شد افزود: ایران از کشور‌های پرپتانسیل در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی است. استان فارس یکی از استان‌هایی است که از نظر تابش در بالاترین سطح از نظر تولید برق است.

مزایای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی

وی مزایای نیروگاه خورشیدی را چنین برشمرد:

  • تولید برق پاک؛
  • ایجاد اشتغال برای جمعیت جوان و متخصص کشور؛
  • مشارکت مردم و به ویژه بخش خصوصی؛
  • کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی؛
  • صرفه‌جویی در مصرف سوخت و آب در چرخه تولید؛
  • کمک به توسعه مناطق محروم و به ویژه مناطق روستایی کشور.

سرمایه‌گذاری ۱۴۳ هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق اظهار داشت: افزون‌بر ۱۶۰ شرکت در بخش خصوصی در کشور ایجاد شد. تا بخش انرژی‌های تجدیدپذیر را در کشور توسعه دهند و سرمایه‌گذاری ۱۴۳ هزار میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی در کشور انجام شده است.

«ساتکین» گفت: در استان فارس با احتساب این ۶ نیروگاه خورشیدی که امروز شاهد افتتاح آن‌ها هستیم، تاکنون ۱۴ نیروگاه تجدیدپذیر با مجموع ظرفیت ۸۴ مگاوات مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی، ۲ نیروگاه برق آبی کوچک، یک نیروگاه زیست و یک نیروگاه بادی و ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی که اصطلاحا پشت بامی گفته می‌شود و بیشتر در مناطق روستایی قرار دارد، احداث شده است.

او ادامه داد: این نیروگاه‌ها در مناطق کورده لارستان، دارندگان شیراز، خنجشت اقلید، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد، شهرک صنعتی نی‌ریز و ترکان شیراز قرار دارند و نیروگاه ترکان شیراز با ظرفیت ۲ مگاوات بزرگ‌ترین نیروگاه پشت بامی کشور است.

وی بیان کرد: این نیروگاه‌ها با اعتبار ۲ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال احداث شدند. در دوره احداث ۶۲ نفر اشتغال مستقیم و ۲۹۵ نفر اشتغال غیرمستقیم داشته‌اند.

او گفت: مصرف آبی که در نیروگاه‌های حرارتی معمول است. باتوجه به این موضوع نیروگاه‌های خورشیدی به جلوگیری از انتشار ۴۵ هزار و ۴۲۴ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای کمک می‌کند. همچنین صرفه‌جویی قابل توجه آب نیز به دنبال داشته است.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *