پیوندهای مفید

اولین توربین بادی

اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلوواتی داخلی کشور ساخته شد

طرح مطالعاتی ساخت اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلوات توسط پژوهشکده هوا خورشید مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان «توان» شروع شد. در روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ عملیات نصب توربین در منطقه بادی بینالود کلید خورد. در حال حاضر کلیه مراحل نصب بخش‌های مختلف تاور، ناسل و مونتاژ قطعات روتور و اتصال آن به توربین به همراه امور کیفی مربوطه با موفقیت به پایان رسیده است.

انرژی باد جزو انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر است، که دارای توجیه اقتصادی در مناطق بادخیز کشور است. این انرژی می‌تواند سبب صیانت از منابع انرژی آبی، گازی و سایر انرژی‌های تجدیدناپذیر باشد. افق روشنی جهت استفاده از این نعمت خدادادی پیش روی صنعت برق قرار دارد.

اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات ساخته شد. این توربین توانایی تولید میانگین ۹۷۶ مگاوات ساعت انرژی برق در سال را دارد.

این توربین بادی شامل سه بخش پایه یا برج، موتورخانه و روتور است. دارای ارتفاع برج ۳۰ متر و قطر روتور ۳۱ متر است. توربین مذکور با حداقل سرعت باد ۴ متر بر ثانیه و حداکثر ۲۳ متر بر ثانیه قادر به تولید انرژی برق بوده و دارای قدرت تحمل سرعت باد تا ۷۰ متر بر ثانیه است.

بر اساس اعلام وزارت علوم، این توربین توانایی تولید برق برای نقاط بحرانی و یا تامین برق زمین‌های کشاورزی و مراکز تجاری کوچک را داراست.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *