پیوندهای مفید

ایجاد کارتابل فنی برای خریداران تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی

«ساتکین»: ایجاد کارتابل فنی برای خریداران تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی

رئیس سازمان «ساتبا» گفت: استراتژی با وزارت «صنعت، معدن و تجارت» («صمت») در نظر گرفته‌ایم، بر اساس آن مقرر شده تا با ایجاد یک کارتابل فنی و تشخیص نیاز خریدار و فروشنده از بازار داخل حمایت کنیم.

ایجاد کارتابل فنی برای متقاضیان خرید پنل‌های فتوولتائیک

«ساتکین» گفت: هدف این است تا مشکل تولیدکنندگان داخلی برطرف شود، همچنین سرمایه‌گذاران بتوانند نیاز‌های خود را برطرف نمایند. او گفت: با کمک وزارت «صمت» یک کارتابل فنی ایجاد خواهد شد. کسانی که متقاضی خرید پنل‌های فتوولتائیک و سایر تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی هستند تقاضای خود را در آن کارتابل ثبت نمایند. اگر تولید کننده داخلی توان تامین همان کالا را با همان مشخصات، در زمان مورد درخواست متقاضی داشته باشد، در همان سامانه آمادگی خود را اعلام می‌کند.

او ادامه داد: اینگونه سازندگان داخلی به راحتی محصولات خود را به فروش می‌رسانند. اما اگر آن محصول در داخل موجود نباشد، یا آن راندمان و ظرفیت را که خریدار مدنظر دارد در داخل کشور موجود نباشد، خریدار می‌توانند نسبت به ثبت سفارش از خارج از کشور اقدام نماید.

معاون وزیر نیرو گفت: درواقع روند کار بدین صورت است که ابتدا خریدار باید در کارتابل فنی وزارت «صمت» درخواست خود را ثبت نماید. و در صورت عدم دریافت پیشنهاد نسبت به واردات آن کالا اقدام کند.

ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق

وی گفت: وزارت نیرو برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تسهیل‌گری برای فروش محصولات آن‌ها مشوق‌هایی را در نظرگرفته‌اند. او ادامه داد: نیروگاه‌های تجدیدپذیری که در حال حاضر از تجهیزات بومی‌سازی شده استفاده می‌کنند از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار هستند. متناسب با میزان بومی‌سازی فن‌آوری، نرخ خرید برق این نیروگاه‌ها تا ۳۰ درصد نسبت به نرخ پایه افزایش خواهد یافت.

«ساتکین» به کیفیت محصولات داخلی در مقایسه با کالا‌های وارداتی اشاره کرد. او افزود: در این رابطه می‌بایست وزارت «صمت» و دستگاه‌های مرتبط اظهار نظر نمایند؛ چراکه وظیفه ما تنها تامین برق است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در صورتی که تولیدکنندگان داخلی بتوانند از مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی گواهی‌نامه کیفیت دریافت نمایند، زمینه تامین کالا از تولیدات ساخت داخل برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز فراهم خواهد شد، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی پنل‌های خورشیدی تحت لیسانس شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به تولید مشغول هستند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *