پیوندهای مفید

نیروگاه «ری»

اولین گام برای بازنشسته کردن نیروگاه «ری» برداشته شد

مدیرعامل شرکت «تولید نیروی برق حرارتی» به آغاز عملیات ساخت پست GIS جدید نیروگاه «ری» اشاره کرد. او گفت: با اجرای این پروژه نخستین گام برای بازنشسته کردن واحد‌های قدیمی‌ نیروگاه «ری» برداشته شد.

«محسن طرزطلب» در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پست GIS ۲۳۰ کیلوولت به قدمت ۵۰ ساله این مجموعه اشاره کرد. او گفت: ظرفیت اولیه نیروگاه «ری» در زمان احداث حدود یک هزار و ۱۷۰ مگاوات با برخورداری از ۴۰ واحد گازی کوچک بوده است.

وی بر اینکه ظرفیت فعلی نیروگاه به دلیل قدمت بالا و از کار افتادن برخی از واحد‌ها به حدود ۵۰۰ مگاوات رسیده تاکید کرد. او افزود: هم اکنون ۲۰ واحد گازی مجموعه با راندمان پایین حدود ۲۰ درصد در حال فعالیت هستند.

دلایل پروژه نوسازی و احداث واحد‌های جدید نیروگاه «ری»

  • هزینه‌های بالای تعمیرات و بهره‌برداری؛
  • راندمان پایین واحد‌ها و قدمت و فرسودگی مجموعه.

تشریح واحد‌های گازی نیروگاه «ری»

«طرزطلب» ترکیب واحد‌های نیروگاه «ری» را تشریح کرد. او گفت: در حال حاضر این مجموعه با برخورداری از ۶ واحد گازی ۲۵ مگاواتی آسک، ۱۱ واحد ۱۷ مگاواتی هیتاچی، سه واحد ۶۵ مگاواتی میتسوبیشی و یک واحد فیات ۲۵ مگاواتی در حال تامین برق منطقه جنوب تهران و پایتخت هستند.

مدیرعامل «شرکت تولید نیروی برق حرارتی» به آغاز ساخت واحد‌های جدید نیروگاه «ری» اشاره کرد. او اظهار داشت: نیروگاه جدید «ری» دارای دو واحد گازی کلاس F و یک واحد بخار با مجموعه ظرفیت یک هزار و ۷۰ مگاوات خواهد بود. با افتتاح این طرح‌ها، واحد‌های قدیمی‌ نیروگاه «ری» برچیده خواهند شد.

زمان آغاز عملیات اجرایی ساخت

او گفت: پاییز امسال عملیات اجرایی ساخت نیروگاه جدید «ری» آغاز می‌گردد. وی افزود: براساس برنامه‌ریزی واحد نخست گازی نیروگاه ۲۴ ماه بعد افتتاح می‌گردد. واحد دوم گازی مجموعه نیز دو ماه پس از افتتاح واحد اول به بهره‌برداری می‌رسد.

«طرزطلب» ادامه داد: همچنین بخش بخار نیروگاه نیز ۱۲ ماه پس از افتتاح اولین واحد مجموعه وارد مدار خواهد شد. بر این اساس مجموع نیروگاه جدید «ری» طی ۳۶ ماه به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

“روح الله اسپنانی”، مجری طرح بهسازی نیروگاه «ری» در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پست GIS ۲۳۰ کیلوولت با تاکید بر اینکه این پست دارای ۱۴ فیدر ۲۳۰ کیلوولت می‌باشد، ادامه داد: با اجرای این پروژه نخستین گام در راستای ایجاد بستر لازم جهت احداث نیروگاه «سیکل‌ترکیبی جدید ری» با راندمان حدود ۶۰ درصد و بازنشسته کردن واحد‌های قدیمی‌ این مجموعه با راندمان پایین حدود ۲۰ درصد برداشته خواهد شد.

او گفت: این طرح ظرف ۱۸ ماه به بهره‌برداری می‌رسد. وی ادامه داد: پیمانکار پروژه شرکت توسعه یک «مپنا» است و حجم سرمایه‌گذاری ارزی این پروژه حدود ۱۱ میلیون یورو و میزان سرمایه‌گذاری بخش ریالی این طرح بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان خواهد بود.

ضرورت اجرای این پروژه

«اسپنانی» با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه برای ساخت واحد‌های جدید نیروگاه «ری»، گفت: به جهت حساسیت و موقعیت ویژه این نیروگاه در استان تهران و شبکه برق کشور و به جهت در مسیر بحرانی بودن پست نیروگاه در طرح احداث واحد‌های جدید مجموعه، اجرای این پروژه به‌صورت عاجل در دستور کار شرکت «برق حرارتی» قرار گرفته است.

مجری طرح بهسازی این نیروگاه افزود: به دلایلی مختلف اعم از نبود فضای کافی در نیروگاه فعلی، وجود تجهیزات و ساختمان‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف نیروگاه، قدمت پنجاه ساله پست هوایی موجود، فرسودگی تجهیزات فشار قوی و سیستم حفاظتی و رله‌های آن و عدم پاسخگویی سطح اتصال کوتاه و جریان نامی‌ تجهیزات پست موجود، این پروژه اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به مشخصات این پروژه، گفت: پست GIS با آرایش شینه‌بندی دوبل با سکسیونر بای پس طراحی گردیده است. متشکل از ۶ فیدر خط ۲۳۰ کیلوولت، سه فیدر مربوط به واحد‌های جدید نیروگاه، یک فیدر مربوط به واحد‌های میتسوبیشی و سه فیدر ترانس ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت است، که بخشی از بار مورد نیاز پالایشگاه «تهران» و مصارف صنعتی، تجاری و خانگی منطقه را تامین می‌نماید.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *