پیوندهای مفید

فریب «ساتبا» و دام وزارت «صمت»

فریب «ساتبا» و دام وزارت «صمت» برای متقاضیان نیروگاه‌های خورشیدی

سرویس انرژی های تجدیدپذیر برق نیوز: هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در ده سال گذشته در دنیا به کمتر از یکدهم رسیده است، اما در ایران فقط در طی سه سال گذشته هزینه احداث این نیروگاه‌ها بیش از سه برابر شده است! سقوط ارزش پول ملی و تحریم‌ها، نفس این صنعت را گرفته و با ایجاد انحصار برای مونتاژ کننده‌های داخلی و بستن در‌های واردات شاهد روز‌های سخت‌تری خواهیم بود. رئیس«ساتبا» و معاون وزیر نیرو در پی اعتراضات بخش خصوصی به مصوبه ممنوعیت واردات پنل‌های خورشیدی، بیان داشت: قرار است تا با کمک وزارت «صمت» یک کارتابل فنی ایجاد گردد. کسانی که متقاضی خرید پنل‌های فتوولتائیک و سایر تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی هستند، تقاضای خود را در آن کارتابل ثبت کنند و اگر تولید کننده داخلی نیز توان تامین همان کالا را با همان مشخصات در زمان مورد درخواست متقاضی داشته باشد در همان سامانه آمادگی خود را اعلام خواهد کرد.

آمده‌اند مشکل واردات پنل‌ها را با این خلاقیت حل کنند! امیدواریم این کارتابل راه نیفتد چراکه از چاله به چاه افتادن است. تازه بعد از چند هفته یا چند ماه که این کارتابل راه بیفتد، سرمایه‌گذار باید در این سامانه ثبت سفارش کند تا آقایان جواب دهند. احتمالا چند هفته‌ای هم علاف پاسخ مونتاژکنندگان بشویم. در نهایت با جوابی روبه رو می‌شوند که بله می‌توانند تامین کنند. اما به چه قیمتی؟ با چه کیفیتی؟ آیا برای تامین در موعد مقرر تضمین می‌دهند؟ چقدر پول پیش می‌گیرند؟ برای نیروگاه‌های کوچک و خرید‌های جزئی هم همین بساط است؟ چطور برای محصولات متنوع سرتیفیکیت می‌گیرند؟ چه تضمینی وجود دارد که شرکت‌ها را به صورت غیرمستقیم مجبور نکنند به آن‌ها قرارداد EPC ببندد؟

برای تقدیم دو دستی گوشت‌هایمان به این گربه‌های حریص باید صف هم بایستیم. حکایت زیاد کردن سربازان پادشاه برای زودتر راه انداختن کار رعیت در صف انگشت است…

در ایران دو سه شرکت مونتاژکننده پنل خورشیدی داریم

در ایران دو سه شرکت مونتاژکننده پنل خورشیدی داریم که هم همه پیمانکار نیروگاه‌های خورشیدی هستند! و اساسا از کنار رانت شیرینی که به بهانه ساخت داخل برای خود ایجاد کرده‌اند توانسته‌اند، خیلی از پروژه‌های اجرایی را بگیرند و رقیب شرکت‌های فعال در این حوزه شوند.

وزارت «صمت» نه تنها جلوی واردات پنل‌های خورشیدی را گرفت، بلکه «ساتبا» را فریب داد

سری به وب‌سایت این مونتاژکننده‌ها بزنید. ببینید بیش از آنکه از کیفیت پنل‌ها، استانداردها، سرتیفیکیت‌ها، تکنولوژی‌های تولید و… صحبتی باشد از نصب و اجرای نیروگاه‌های خورشیدی صحبت کرده اند. وزارت «صمت» نه تنها جلوی واردات پنل‌های خورشیدی را گرفت، بلکه «ساتبا» را فریب داد. با این ایده زیرکانه، اطلاعات تمام سرمایه گذاران را در اختیار مونتاژکننده‌های پیمانکار قرار داده تا بهره برداری‌های لازم را ببرند.

این‌ها اگر می‌توانستند پنل با کیفیت موردنظر سرمایه‌گذار را باقیمت پیشنهادی قابل قبول تامین کنند که از لابی‌ها و نفوذ‌های خود برای ایجاد این انحصار استفاده نمی‌کردند. پیشنهاد می‌شود «ساتبا» به صورت اتفاقی از هر کدام از این شرکت‌های مونتاژکننده، تعدادی پنل را خریداری کرده و با هزینه خود به آزمایشگاه‌های معتبر دنیا بفرستد و نتایج تست‌ها را ببینید تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

در یک تبلیغات تلویزیونی با حضور مقام ارشد «ساتبا» به دروغ عنوان می‌شود، چند ده مگاوات پنل در انبار دارند و آنرا عاملی برای جلوگیری از واردات می‌کنند. اگر پنل موجود هست چرا از همان روز‌های اول بستن واردات جواب‌گوی نیاز بازار ایران نبود؟ توصیه می‌شود ریاست «ساتبا» از دفترش به صورت نامحسوس با این شرکت‌ها تماس بگیرد و درخواست خرید حتی ۲۰ یا ۵۰ و … کیلووات پنل بدهد. تا هم از شیوه پاسخ‌دهی این شرکت‌ها و مشتری مداری آن‌ها سرمست گردد و هم جواب آن‌ها برای شرایط فروش پنل را بشنود.

چرا سرمایه‌گذار بخش خصوصی با اکراه پنل‌های مونتاژ داخل استفاده کند؟

در یک نیروگاه خورشیدی از سیم و کابل، استراکچر،‌ ترانسفورماتور، پست برق و… ساخت داخل هم استفاده می‌شود، چرا سرمایه‌گذار بخش خصوصی با افتخار حاضر به استفاده از این تجهیزات است، ولی با اکراه و به زور باید از پنل‌های مونتاژ داخل استفاده کند؟

خوشبختانه، اعتبار و بودجه خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر از محل بودجه عمومی‌ دولت و وزارت نیرو نیست، وگرنه همین چند صد مگاوات هم احداث نمی‌شد. هنر «ساتبا» تقسیم همین بودجه و اعتبار می‌باشد. مافیای نیروگاه داران خورشیدی بزرگ، مونتاژکننده‌های پنل و سیاست‌های غلط «ساتبا» موجب درمانده بودن در تقسیم همین پول گردیده است.

در ایران اراده‌ای برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر وجود ندارد. حاکمیت سیاسی و دیپلماسی انرژی ایران بیش از آنکه در پی استفاده گسترده از انرژی‌های تجدیدپذیر باشد، در پی ژست استفاده از انرژی‌های پاک برآمده و صرفا به داشتن چند نیروگاه و تعدادی عکس یادگاری و فیلم تبلیغاتی بسنده کرده است.

سال جهش تولید است نه جهش انحصار برای مونتاژکننده‌ها! کارتابل وزارت «صمت» مشکل این صنعت را حل نمی‌کند. در وهله اول ساختار خرید تضمینی برق را درست کنید و سپس شرایط درست سرمایه گذاری در این حوزه را فراهم کنید. سرمایه گذار مختار به انتخاب است. اگر می‌خواهید با مونتاژکننده‌ها معامله‌ای انجام دهید بهتر است از جیب خودتان باشد نه بخش خصوصی. دولت را مجبور کنید از تولیدات ساخت داخل استفاده کند. اگر از تعمیرات ساختمانی، توسعه دفترهایتان، منازعات انتصابات درون سازمانی و… فارغ شدید فکری بحال این صنعت بکنید.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *