پیوندهای مفید

بررسی تعرفه خرید تضمینی برق تجدید‌پذیر‌ها با دستور وزیر نیرو

بررسی تعرفه خرید تضمینی برق تجدید‌پذیر‌ها با دستور وزیر نیرو

عضو «سندیکای صنعت برق» از بررسی تعرفه خرید تضمینی برق با دستور وزیر نیرو خبر داد. او اظهار داشت: به روزرسانی این تعرفه نقش مهمی در افزایش تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد داشت.

«کریم کبیری» گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد. او ادامه داد: ایران پتانسیل قابل توجهی در زمینه تولید برق از انرژی بادی، خورشیدی، زیست توده، برق آبی و زمین گرمایی دارد.

وی گفت: در زمینه انرژی بادی حداقل پتانسیل تولید ۶۰ هزار مگاوات برق را دارا هستیم. در زمینه انرژی خورشیدی نیز ۳۰۰ هزار مگاوات ظرفیت در کشور وجود دارد. در عین حال ظرفیت بالایی در زمینه تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی کوچک قابل نصب بر روی سد‌های خاکی و رودخانه‌ها وجود دارد. می‌توان حدود ۱۵ هزار مگاوات انرژی از این طریق تولید کرد.

رئیس کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر «سندیکای صنعت» برق افزود: در خصوص تولید برق از محل فضولات انسانی و حیوانی نیز پتانسیل بالایی داریم. برای تولید برق از انرژی زمین گرمایی در مناطقی مانند دماوند، سبلان و محلات از ظرفیت خوبی برخوردار هستیم.

«کبیری» با اشاره به ظرفیت اسمی ۸۷ هزار مگاواتی نیروگاه‌های کشور، افزود: حدود یک درصد این رقم از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

او گفت: قانون الزام به خرید برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر باعث شکل گیری بخش خصوصی فعال در حوزه نیروگاهی، سرمایه گذاری، پیمانکاری، مهندسی، تولید تجهیزات و بازرگانی شده است. وی افزود: در حال حاضر حدود ۲۵۰ شرکت فعال در این زمینه داریم. می‌توان به فعالیت ۶ شرکت در تولید پنل، ۲ شرکت در تولید اینورتر‌های خورشیدی، و ۶ شرکت در تولید اینورتر‌های بادی اشاره کنیم.

تعرفه خرید تضمینی برق که قبلاً ایک تعرفه ثابت بود

عضو «سندیکای صنعت برق» بر اهمیت ثبات قوانین و تطبیق سریع آن با شرایط اقتصادی کشور تاکید کرد. او گفت: تعرفه خرید تضمینی برق که قبلاً از سوی وزارت نیرو مشخص شده بود، یک تعرفه ثابت بود. این تعرفه باید بر اساس تغییرات نرخ ارز و تورم مورد بازنگری قرار گیرد. در این خصوص مکاتباتی را با وزارت نیرو انجام دادیم.

او گفت: خوشبختانه وزیر نیرو در خصوص به روز رسانی قانون دستور مثبت داد. امیدواریم هرچه زودتر تعرفه شناور مشخص شود و از فرصت‌های بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنیم.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *