پیوندهای مفید

استفاده از پتانسیل کریدور بادی شرق کشور

برنامه «ساتبا» برای استفاده از پتانسیل کریدور بادی شرق کشور

«میترا غلامی» مدیر‌کل دفتر «پتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی‌های تجدیدپذیر»، در ارتباط با ظرفیت منابع انرژی‌های بادی در کشور، گفت: کریدور بادی شرق کشور، یکی از بزرگترین منابع تولید انرژی برق از منابع بادی به حساب می‌آید. او گفت: راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان در دستور کار سازمان «ساتبا» قرار دارد. تاکنون ۶ نیروگاه بادی در خراسان و ۱ نیروگاه دیگر در سیستان نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است.

ساخت ۵ نیروگاه کریدور بادی در شرق کشور تا پایان امسال

وی برنامه‌های آتی این سازمان برای استفاده از ظرفیت بادی مذکور را توضیح داد. او ادامه داد: در حال حاضر ۵ قرارداد نزدیک به بهره‌برداری در حوزه استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به منظور توسعه نیروگاه‌های بادی در دستور کار قرار دارد. تا پایان امسال این نیروگاه‌ها نیز به شبکه برق کشور متصل خواهند شد.

غلامی گفت: قراداد نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در منطقه «میل نادر» توسط سازمان «ساتبا» با شرکت «مپنا» امضا شد. این قرارداد به شکل خرید تضمینی است. این نیروگاه بزرگ‌ترین مزرعه بادی در جنوب شرق کشور است. ساخت این مزرعه توربین‌های بادی در دستور کار می‌باشد.

۷۶.۷ مگاوات انرژی برق تجدیدپذیر، به شبکه اضافه خواهد شد

مدیرکل دفتر «پپتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی‌های تجدیدپذیر»، به بهره‌برداری پروژه‌های در دست کار در نیمه دوم سال جاری اشاره کرد. او اظهار داشت: نیروگاه‌های بادی که در شرق کشور افتتاح شده‌اند تاکنون توان تولید ۳۷.۶ مگاوات برق را به شبکه اضافه کرده‌اند. که عمده آن مرتبط با نیروگاه «بادی بینالود» با ظرفیت ۲۸.۴ مگاوات است.

او به ظرفیت نیروگاه‌های بادی که در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسند اشاره کرد. همچین افزود: ۷۶.۷ مگاوات انرژی برق تجدیدپذیر توسط نیروگاه‌های بادی تولید می‌شوند و وارد شبکه برق کشور خواهد شد.

غلامی در پایان، ضمن اشاره به نیروگاه «بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر»، عنوان کرد: ۵ مگاوات از ظرفیت این نیروگاه در سال جاری و ۴۵ مگاوات دیگر آن در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *