پیوندهای مفید

تولید برق انرژی تجدید‌پذیر

رکورد تولید برق انرژی تجدید‌پذیر شکسته شد

مؤسسه «انرژی امبر» گزارش داد: برای اولین بار در نیمه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ درصد از کل برق جهان با استفاده از انرژی تجدید‌پذیر خورشیدی و بادی تولید شد. طی این مدت کارخانه‌های زغال‌سنگ جهان با کمتر از نصف ظرفیت خود به فعالیت ادامه داده‌اند. امید می‌رود این روند به کاهش تخریب محیط زیست کمک کند.

علیرغم کاهش نسبی تقاضا برای مصرف برق در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به علت شیوع ویروس کرونا، منابع انرژی تجدید‌پذیر خورشیدی و بادی برای تولید ۱۱۲۹ تراوات ساعت الکتریسیته به کار گرفته شدند، که این رقم در مقایسه با رقم ۹۹۲ تراوات ساعت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد.

موافقت‌نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ برای کاهش اثرات گرمایش زمین بین کشور‌های جهان امضا شد. تنها ۴.۶ درصد از کل برق جهان از طریق منابع خورشیدی و باد تولید شد. رسیدن این رقم به ۱۰ درصد در نیمه اول سال ۲۰۲۰ موجب امیدواری است.

استفاده از زغال سنگ برای تولید برق نیز طی همین مدت ۸.۳ درصد کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر ۳۰ درصد از آلودگی زیست محیطی مربوط به مصرف سوخت‌های فسیلی مربوط به فعالیت کارخانه‌های زغال سنگ است.

انگلیس در این زمینه پیشرفت خوبی داشته‌ و ۲۱ درصد از برق خود را از طریق باد و خورشید تامین می‌کند. چین، هند، ژاپن، برزیل، ترکیه و آمریکا نیز بیش از ۱۰ درصد از انرژی خود را به همین روش تامین می نمایند.

منبع: برق نیوز

در ادامه بخوانید:

تامین سلول خورشیدی برای «شرکت صنایع تولید انرژی پاک آتیه» توسط شرکت «تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *