پیوندهای مفید

احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در «مهاباد»

احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در «مهاباد»

جوانان مهابادی با تکیه بر دانش و تخصص بومی نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور را در پتروشیمی این شهرستان احداث کردند. رئیس برق پتروشیمی «مهاباد» و همکارانش پس از شش ماه تحقیق موفق شدند این ایده را عملی کنند.

«نعمتی» گفت: ۸۰ درصد امکانات این نیروگاه بومی شده است. برای نخستین بار بر روی استخر ذخیره آب‌های سطحی مجموعه پنل‌های شناور را به کار گرفتیم. در این زمینه در کنار جلوگیری از تبخیر آب میزان کارآیی نیروگاه را با خنک کاری در سطح آب‌های سطحی ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش دادیم.

«خبازی»، کارشناس ارشد مهندسی برق پتروشیمی «مهاباد» گفت: ظرفیت این نیروگاه روزانه ۲۰۰ کیلووات ساعت می‌باشد. در صورت اتمام طرح و اجرای فاز دوم، این ظرفیت به نیم مگاوات برق هم می‌رسد و تا چند هفته آینده این نیروگاه به شبکه سراسری برق متصل می‌شود.

مزیت نیروگاه خورشیدی شناور

نعمتی افزود: یکی از مزیت‌های مهم این طرح:

1- جلوگیری از تبخیر آب

2-  استفاده از آب شیرن کن‌ها => برای مناطقی که از شبکه سراسری برق دور هستند و از نظر زیرساخت‌های انرژی و نیرو دچار مشکل دارند.

این طرح در کنار مزیت‌های عمرانی از نظر اقتصادی هم برای سرمایه گذار به صرفه است.

امیرحسینی گفت: هزینه برآورد شده برای این طرح ۸۵۰ میلیون تومان است. زمان بازگشت سرمایه در این طرح با حمایت دولت کمتر از ۵ سال است.

قرار است این نیروگاه خورشیدی شناور در اجرای فاز دوم برق مورد نیاز ۴۰۰ خانوار روستایی را تأمین کند.

با احداث این نیروگاه همزمان می‌توان انرژی لازم از نظر نیرو (برق) برای استقرار جوامع و در ادامه آب شیرین مورد نیاز را از همین بستر برای مردم فراهم کرد.

براي اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.

منبع: برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *