پیوندهای مفید

صفحات خورشیدی رنگی

صفحات خورشیدی رنگی که همزمان برق و مواد غذایی تولید می‌کنند

محققان دانشگاه «کمبریج» مزارع مجهز به صفحات خورشیدی رنگی طراحی کردند، که همزمان با تولید برق می‌توانند مواد غذایی را نیز پرورش دهند، کاری که می‌تواند به محیط زیست کمک شایانی کند.

آن‌ها می‌گویند: این صفحات خورشیدی نارنجی رنگ، به طول موج‌های معین اجازه عبور همزمان را می‌دهند. که برای رشد گیاهان لازم است تا طول موج‌های خاصی از نور را برای تولید انرژی جذب کنند.
این تیم ادعا می‌کند که سیستم ابداعی آن‌ها به کشاورزان اجازه کسب سود مالی بییشتر از زمین‌های زراعیشان را می‌دهد. و حتی اجازه می‌دهد مواد غذایی با ارزش غذایی بالاتر را پرورش دهند.
«پائولو بومبلی» زیست شیمیدان دانشگاه «کمبریج» و همکارانش صفحات خورشیدی نیمه شفاف و نارنجی رنگ را آزمایش کردند؛ تا ببینند آیا می‌توان به طور انتخابی از طول موج‌های مختلف برای تولید برق و رشد گیاهان به شکل همزمان استفاده کنند؟
صفحات خورشیدی به منظور فراهم کردن امکان رشد گیاهان اجازه عبور نور نارنجی و قرمز را می‌دهند. در حالی که نور آبی و سبز را برای تولید برق جذب می‌کنند.
محققان با استفاده از این صفحات خورشیدی قادر به پرورش ریحان و اسفناج در گلخانه‌های شمال ایتالیا شدند. آن‌ها گزارش دادند که اگرچه بازده هر دو محصول کمتر از بازده یک گلخانه استاندارد بود، اما سیستم جدید با توجه به صرفه جویی در مصرف برق، نسبت به شرایط معمولی پرورش این گیاهان دارای مزیت مالی بود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *