پیوندهای مفید

خرید تضمینی برق تجدید‌پذیر

بانک‌ها قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر را قبول ندارند

رئیس کمیته انرژی‌های تجدید پذیر«سندیکای صنعت برق ایران» به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص شبکه بانکی اشاره کرد. و افزود: قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر را بین مشتریان و وزارت نیرو را می‌تواند به عنوان وثیقه بانکی تسهیلاتی قبول کند. «کبیری» گفت: بانک‌ها این بخش نامه را اجرایی نکرده و آن قرارداد را به عنوان وثیقه اخذ تسهیلات قبول ندارند.
«کبیری» افزود: اگر شرکت‌های بیمه‌ای بتوانند با بیمه نامه اعتباری، قرارداد‌های خرید تضمینی برق را پوشش دهند. آن زمان بانک‌ها بیمه نامه اعتباری را تائید کرده و تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیردو بدینوسیله یکسری از مشکلات سرمایه گذاران برای اخذ تسهیلات بانکی از بین می‌رود.

«کریم کبیری» اطمینان از عملکرد نیروگاه‌ها در دوران بهره برداری و فعالیت بدون عیب آن‌ها را توضیح داد. او گفت: برای تضمین عملکرد و کارکرد آن‌ها، می‌توان از صنعت بیمه کمک گرفت؛ اما شرکت‌های بیمه‌ای تاکنون وارد این حوزه نشده‌اند.

تضمین خرید برق توسط شرکت‌های بیمه‌ای

رئیس کمیته انرژی‌های تجدید پذیر «سندیکای صنعت برق ایران» به پوشش بیمه‌ای تضمین عملکرد در کشور‌های دیگر اشاره کرد. او گفت: در برخی از کشور‌ها، شرکت‌ها برای پشتیبانی تضمین عملکرد از شرکت‌های بیمه‌ای کمک می‌گیرند. یعنی شرکت‌های بیمه‌ای تضمین عملکرد محصولات را پوشش می‌دهند که این اتفاق می‌تواند در داخل کشور هم رخ دهد.

بیمه نامه‌ها در حوزه انرژی‌های تجدید‌پذیر

«کبیری» گفت: با بیان این که تاکنون در حوزه تجدیدپذیر همچین بیمه نامه‌ای ارائه نشده است. او اظهارکرد: در بخش توربین‌های بادی دو شرکت پیشرو، «مپنا» و «صبا نیرو» هستند. این دو به دلیل اینکه هنوز مشتری خصوصی زیادی ندارند اقدامی به خرید همچین بیمه نامه‌ای نکرده اند.
به گفته وی، ۶ شرکت فعال در بخش ساخت پنل‌های خورشیدی هم وجود دارند. دوشرکت پیشرو هستند و آن‌ها هم از چنین امکانات بیمه‌ای بهره‌مند نیستند.

دریافت بیمه نامه از صنعت بیمه

او بیان کرد: صنعت بیمه به وسیله بیمه نامه اعتباری می‌تواند در بخش گرفتن تسهیلات از بانک‌ها به حوزه انرژی‌های تجدید پذیر کمک کند.
او گفت: در حال حاضر تجهیزات نیروگاه‌ها به صورت فراگیر بیمه نیستند. «کبیری» اظهار داشت: توربین‌های بادی به دلیل اینکه در ارتفاعات بلند قراردارند معمولا مجهز به صاعقه گیر هستند. پیش بینی صاعقه برای آن‌ها شده است. پنل‌های خورشیدی هم از صاعقه گیر استفاده می‌کنند که آسیبی به پنل‌ها وارد نشود.
رئیس کمیته انرژی‌های تجدید پذیر «سندیکای صنعت برق ایران» گفت: درحال حاضر تجهیزات نیروگاه‌ها به صورت فراگیر بیمه نیستند. شاید تعداد اندکی از نیروگاه داران از بیمه استفاده کرده باشند.
«کبیری» افزود: کمیته انرژی‌های تجدید پذیر «سندیکای صنعت برق ایران» بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تشکل صنعت برق ایران است. بالغ بر ۵۱۳ شرکت حقوقی اعم از شرکت‌های مهندسی، پیمانکاری، تولید کننده، بازرگانی و بهره‌بردار عضو آن هستند.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *