پیوندهای مفید

ربات بازرس ریلی

ربات بازرس ریلی برق منطقه‌ای تهران رونمایی شد

در هجدهمین اجلاس سالیانه «پارک فناوری پردیس»  با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و «سید محسن دهنوی» رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی، «مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک و دیگر شخصیت‌های برجسته علمی برگزار شد. «ربات بازرس ریلی» مورد رونمایی شد و از شرکت برق منطقه‌ای تهران تقدیر به عمل آمد. در این مراسم شرکت «برق منطقه‌ای تهران » برگزیده شد و تندیس اجلاس به آن اهدا گردید. دلایل آن در ادامه ذکر شده اند. از جمله دلایل: «تامین زیرساخت پایدار برق پارک فناوری پردیس» و «تعریف و همکاری و عقد قرارداد پژوهشی با شرکت‌های عضو پارک» به عنوان «سازمان برتر همکار پارک» می‌باشد.
 «کلباسی» مدیر دفتر تحقیقات و استاندارد­های شرکت «برق منطقه‌ای تهران»، جزئیات ربات بازرس ریلی را تشریح کرد. او گفت: نیروی انسانی پیاده در طول تونل‌های کابلی برق تهران، به منظور بررسی مشکلات و عیوب  در بازه‌های زمانی هر سه ماه یک بار استفاده می‌گردد. به دلیل طولانی بودن مسیر و بروز خستگی موجب کاهش دقت و افزایش خطای بازرسی می‌شود. همچنین باعث افزایش ریسک بروز خسارات جانی می‌گردد. اشتباهات انسانی عامل بروز حوادثی است که در صورت بازرسی صحیح، قابل پیشگیری هستند. بازرسی صحیح امنیت بهره‌برداری از تونل را نیز افزایش می‌‌دهد.

بومی‌سازی، طراحی و ساخت ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق‌توزیع

«مجید عبدالهی» گفت: قراردادی با پارک فناوری پردیس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عقد شده است. عنوان قرارداد «بومی‌سازی، طراحی و ساخت ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق‌توزیع» می‌باشد. جهت تونل قورخانه – شوش به طول ۴.۵ کیلومتر به ارتفاع حدود ۲۲۰ سانتی متر و عرض حدود ۲ در ابتدای سال ۱۳۹۸ مبادله شد. در حال حاضر به وسیله شرکت «ایده کاوان صنعت پردیس» از اعضای پارک فناوری پردیس ساخته شده است. و با دفتر تحقیقات و استاندارد‌ها و همچنین امور انتقال نیروی دو تهران از شرکت «برق منطقه‌ای تهران»، همکاری می‌کند. همین‌طور آماده نصب در تونل و انجام آزمایش‌های لازم در داخل تونل است.

ربات را جهت کاربرد‌های حفاظتی و حراستی می‌توان استفاده کرد

او به بازرسی دقیق و مداوم تمام نقاط تونل توسط ربات و اطلاع دقیق از محل عیب و خطا به‌صورت کاملا هوشمند اشاره کرد. در ادامه گفت: همچنین از این ربات که جهت مانیتورینگ و تشخیص عیوب فنی تونل استفاده می‌گردد. ربات را جهت کاربرد‌های حفاظتی و حراستی نیز می‌توان استفاده کرد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
«کردی» مدیرعامل شرکت نیز روز ۱۸ شهریور طی نشستی، از عوامل و دست اندرکاران پروژه یاد شده تقدیر کرد، بر استمرار فعالیت‌های تحقیقاتی و اندیشه‌های نو و خلاقانه تاکید کرد.

لازم به ذکر است برای بار نخست این ربات هوشمند، در شبکه انتقال شرکت «برق منطقه‌ای تهران» در سطح کشور طراحی و ساخته شده است. تمامی مراحل طراحی و ساخت این ربات توسط جوانان نخبه کشور انجام و بومی‌سازی شده است. ایران با راه اندازی این ربات هوشمند، در کنار چند کشور برتر دنیا به دلیل نصب و برنامه‌نویسی نرم‌افزار‌‌ها، سنسور‌ها و تجهیزات بروز و پیشرفته بر روی این ربات، قرار خواهد گرفت.

منبع: برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *