پیوندهای مفید

روابط ایران و افغانستان در امور زیربنایی برق

روابط ایران و افغانستان در امور زیربنایی برق توسعه می‌یابد

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در ادامه سفر به کابل، پس از افتتاح نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در کابل، به‌صورت جداگانه با سرپرست وزارت مالیه و رئیس افغانستانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان و سرپرست وزارت امور خارجه این کشور گفت‌و‌گو کرد.
“همایون حائری” و هیئت همراه  در دیدار با “عبدالهادی ارغندیوال”، ضمن رساندن سلام وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، و ارائه گزارشی از برگزاری نمایشگاه تخصصی و همچنین اهداف و برنامه‌های سفر، با تاکید بر توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی به‌ویژه برق، خواستار حمایت وزیر مالیه افغانستان در جهت تسریع در امر توسعه روابط دو کشور در امور زیربنایی گشت.
معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو، همچنین با اشاره به برگزاری ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در کابل با حضور وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، پیش‌نویس یادداشت تفاهم ششمین اجلاس به همراه برخی دیگر از اسنادی که قرار است در حاشیه اجلاس کمیسیون مشترک به امضا برسد را به سرپرست وزارت مالیه افغانستان ارائه کرد.
وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان، نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته و با اشاره به اشتراکات فراوان دو کشور و ضرورت شتاب‌بخشی به توسعه روابط، حمایت خود را از هرگونه اقدام در زمینه توسعه روابط به‌ویژه برق اعلام کرد.
«حائری» در ادامه، همچنین با “محمد حنیف اتمر” سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار، معاون امور برق و انرژی وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، ضمن ابلاغ سلام «رضا اردکانیان» وزیر نیرو خواستار حمایت وزیر امور خارجه از همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی شد.

اطلس بادی مشترک دو کشور ایران و افعانستان به وزیر امور خارجه افغانستان اهدا شد.

وی، همچنین با اشاره به ظرفیت‌های مشترک دو کشور به‌ویژه، در حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، اطلس‌بادی مشترک دو کشور که توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) تهیه شد بود، را به وزیر امور خارجه اهدا کرد.
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، ضمن استقبال از اقدامات صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی در افغانستان، در زمینه توسعه و آبادانی و همچنین میزبانی طولانی مدت از مهاجران افغانستانی به‌رغم مشکلات ناشی از تحریم‌ها گفت: ما ایران را خانه دوم خود و ایرانی‌ها هم افغانستان را خانه دوم خود دانسته، لذا از هر اقدام منجر به تسریع در توسعه روابط استقبال و حمایت خواهیم کرد.
منبع: خبرگزاری برنا
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *