پیوندهای مفید

برق خورشیدی، گران‌ترین برق دنیا Solar electricity is the most expensive electricity in the world

برق خورشیدی، گران‌ترین برق دنیا

برق خورشیدی، گران‌ترین برق دنیا

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از طراحی توربین ملی طی سال جاری خبر داد و گفت: این توربین با راندمان ۶۰ درصد خواهد بود که عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز خواهد شد.

محسن طرزطلب با اشاره به پروژه نیروگاه زرند اظهار داشت: تا امروز برای دو واحد گاز این نیروگاه ۱۲۰ میلیون یورو هزینه شده و همه تجهیزات آن ساخت داخل بوده است، تلاش می‌شود اواسط سال آ‌ینده هر دو واحد قبل از پیک مصرف برق وارد مدار شود.

وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی قدیمی زرند قدمت بالا داشت که سوخت آن ابتدا زغال سنگ و بعد تبدیل به مازوت شد و راندمان آ‌ن نیز در حد ۳۰ درصد بود، بنابراین تصمیم گرفتیم که در پایین دست نیروگاه یک نیروگاه جدید با راندما ن ۴۸.۵ درصد و سوخت گاز احداث کنیم که آلایندگی کمتری داشته با شد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با بیان اینکه کشور ما در زمینه ساخت توربین گازی سرآمد است گفت: اکنون توربین‌های گازی به سایر کشور‌ها نیز صادر می‌شود تکنولوژی آن تماما داخلی سازی شده و در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این حوزه مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها امسال از مرز ۸۵ هزار مگاوات رد می‌شود یادآور شد: سال آینده ظرفیت نیروگاهی کشور به ۸۶ هزار مگاوات می‌رسد.برق خورشیدی، گران‌ترین برق دنیا

وی با بیان اینکه نیروگاه زرند کمکی در راستای گذر از پیک مصرف برق تابستان سال آ‌ینده خواهد بود خاطرنشان کرد: نیروگاه قدیمی با سوخت زغال سنگ و مازوت کار می‌کرد که مصرف آب آن بالا و را ندمان پایینی داشت تصمیم بر این شد که برچیده شود و نیروگاه جدید با ۱۸ درصد راندمان بالاتر احداث شود که به تایید محیط زیست نیز رسیده است.

برق خورشیدی، گران‌ترین برق دنیا Solar electricity is the most expensive electricity in the world

طرزطلب با بیان اینکه در کشور ما امکان تولید کلاس‌های مختلف نیروگاه‌های سیکل ترکیبی وجود دارد گفت: البته نیروگاه‌های گازی سرمایه‌گذاری بالایی نیاز دارد که بیشتر دولت در این بخش ورود می‌کند البته بخش خصوصی نیز فعال است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیروگاه گازی کلاس اف با ۴۰ درصد راندمان و‌ای با ۳۳ درصد راندمان در داخل کشور ساخته می‌شوند گفت: در نیروگاه زرند بخش گاز ۳۳.۵ درصد راندمان و به صورت ترکیبی ۴۸.۵ درصد راندمان دارد.

وی همچنین به واحد گاز نیروگاه دالاهو در اسلام آ‌باد اشاره و تصریح کرد: ظرفیت این نیروگاه ۳۱۰ مگاوات است که البته راندمان و تکنلوژی آن نسبت به نیروگاه زرند بالاتر است.

طرزطلب با بیان اینکه تکنولوژی نیروگاهی کلاس‌های‌ای و اف توسط گروه مپنا وارد کشور شده گفت: برای چهار نیروگاه برنامه استفاده از این تکنولوژی را داریم.

وی همچنین از طراحی توربین ملی طی سال جاری خبر داد و گفت: این توربین با راندمان ۶۰ درصد خواهد بود که عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز خواهد شد.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *