پیوندهای مفید

صادرات برق تجدید پذیر ها باید در دست توانیر باشد The export of renewable electricity must be in the hands of Tawanir

صادرات برق تجدیدپذیر ها باید در دست توانیر باشد

ساتکین: صادرات برق تجدیدپذیر ها باید در دست توانیر باشد

با شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف برق در دنیا توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یافته و به نظر می‌رسد که جایگاه طلایی در انتظار انرژی پاک باشد.

تمایل کشور‌ها از جمله ایران برای استفاده از انرژی خورشیدی و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، به باور کارشناسان، انرژی خورشیدی بهتر و پاکتر از انرژی‌های تجدیدناپذیر و سنتی است و اثرات زیست محیطی بسیار کمتری دارد.

به دنبال افزایش تعطیلی کسب و کار‌ها در جهان برای مهار شیوع ویروس کرونا، میزان تقاضا برای برق با کاهش روبرو شده و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان رو به افزایش گذاشته است.

۱۰ کشور برتر در تولید تجدیدپذیر نتایج تحقیقات گروه محیط زیستی انگلیسی امبر نشان می‌دهد میزان تولید برق در ۴۸ کشوری که در ۸۳ درصد از تولید برق جهانی نقش دارند و نیروی بادی و خورشیدی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است.

آمار‌ها نشان می‌دهد چین، آمریکا، ژاپن، هند، آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و پاکستان به ترتیب از نظر تولید انرژی خوشیدی در جایگاه اول تا دهم قرار دارند.

چین در حال حاضر از نظر تولید پنل‌های خورشیدی در جایگاه نخست در جهان قرار دارد. این درحالیست که این کشور در سال ۱۹۹۹ حتی یک پنل خورشیدی هم نداشت.از دیگر سو بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۹، رکورد جدیدی را به ثبت رساند و ظرفیت تولید برق نصب شده این بخش بیش از ۲۰۰ گیگاوات رشد کرده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد در این میان چین و دیگر اقتصاد‌های نوظهور سهم بالاتری نسبت به اقتصاد‌های توسعه‌یافته برای سرمایه‌گذاری کلی در انرژی‌های تجدیدپذیر طی پنج سال اخیر داشته‌اند.

همچنین بازار برق خورشیدی در سال ۲۰۱۹ با رشد ۱۲ درصدی به رکورد ۱۱۵ گیگاواتی رسیده است.

انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از یک سوم ظرفیت نصب شده برای تولید برق و بیش از ۲۶ درصد برق تولید شده در جهان را برعهده دارند. امسال؛ نخستین گام صادرات برق از تجدیدپذیر‌ها برداشته می‌شود.

ساتکین در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت صادرات برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد که تا این لحظه حتی یک مگاوات برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر صادر نشده است، اما در سال جاری اولین گام صادرات برق از طریق تجدیدپذیر‌ها برداشته خواهد شد.

وزیر نیرو اجازه صادرات برق تجدیدپذیر‌ها را صادر کرده است تا برای سرمایه‌گذاران این بخش تشویق محسوب شود، اما معتقدم که باید اختیار صادرات در دست توانیر باشد، چرا که باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای پیش رود که بتوان به توانیر به عنوان یک منبع مطمئن برق حساب کرد، گفت.

منبع : برق نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *