پیوندهای مفید

توسعه بخش بخار نیروگاه ها نیازمند بودجه ۱۴۰۰The development of the steam sector of power plants requires a budget of 1,400

توسعه بخش بخار نیروگاه‌ها نیازمند بودجه ۱۴۰۰

توسعه بخش بخار نیروگاه‌ها نیازمند بودجه ۱۴۰۰

حمیدرضا عظیمی، معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی: از اوایل دهه نود تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی به عنوان مهمترین سیاست وزارت نیرو در زمینه افزایش راندمان به همراه احداث نیروگاه‌های جدید راندمان بالا و حداقل بهره برداری از نیروگاه‌های کم راندمان از طریق اصلاح آرایش شبکه در دستور کار قرار گرفته است.

از زمان اجرای این سیاست تاکنون، ۹ واحد بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به مجموع ظرفیت ۱۴۴۰ مگاوات به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر نیز ۱۲۳۱۲ مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با راندمانی در حدود ۳۲ درصد فعالیت می‌کنند که با احداث ۳۵ واحد بخار سیکل ترکیبی، ۶۱۰۰ مگاوات نیروگاه بدون مصرف سوخت اضافی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده و راندمان نهایی نیروگاه‌های فوق به حدود ۵۰ درصد خواهد رسید.

نکته مهم در احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، اجرای به موقع واحدهای بخار با حداقل فاصله زمانی از دوره احداث واحدهای گازی می‌باشد.

در حال حاضر عمر برخی از واحدهای گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی به بیش از یک دهه بالغ گردیده که این امر اهمیت و فوریت تکمیل واحدهای بخار مربوطه را دوچندان ساخته است.

تاخیر در بهره‌برداری از هر یک از واحدهای بخار سیکل ترکیبی (با احتساب قیمت ۱۳ سنت برای هر مترمکعب گاز طبیعی) روزانه هزینه ای معادل با ۹۰ هزار یورو که برای ۳۵ واحد باقیمانده روزانه هزینه‌ای بالغ بر سه میلیون یورو به سرمایه‌های ملی تحمیل خواهد کرد.

تسهیل در سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزایش اعتماد این بخش به دولت و تامین برق مطمئن و پایدار از مهمترین دستاوردهایی است که علاوه بر افزایش راندمان، صرفه‌جویی مصرف سوخت سالیانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب و حفظ محیط زیست با احداث هر واحد بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی نصیب کشور می‌شود و این موضوع جز با ابقاء و اجرا مواد قانونی بند (و) تبصره (۱) و تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آتی میسر نخواهد شد.

منبع: پایگاه خبری نیروگاه نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *